Zapomniałam o zabezpieczeniu - kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne po przerwie?

Witam! Biorę tabletki antykoncepcyjne od 5 miesięcy. 7 dni temu zapomniałam wziąć tabletkę, a dzień wcześniej współżyłam z moim chlopakiem. Byłam u ginekologa i uspokoił mnie, mówiąc, że prawdopodobieństwo ciąży jest niewielkie. Jednak powiedział, żebym odstawiła tabletki (aby w razie czego nie zaszkodzić dziecku) i czekała na miesiączkę, i dopiero następne opakowanie brała normalnie. Nie wiem jednak, kiedy mam rozpocząć następne opakowanie. Lekarz powiedział, że po 8-dniowej przerwie, jednak jeśli przerwę teraz stosowanie tabletek, a zostalo mi prawie pół opakowania, to chyba krwawienie wystąpi wcześniej?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Proszę poczekać co najmniej dwa tygodnie od owego stosunku i wykonać test ciążowy. W razie jego negatywnego wyniku można rozpocząć kolejne opakowanie tabletek. Nie musi go Pani rozpoczynać w pierwszym dniu miesiączki, tym bardziej że nie wiadomo, kiedy ona wystąpi po takich hormonalnych zawirowaniach. W takim przypadku nie będzie jednak Pani chroniona od samego początku, a dopiero po tygodniu regularnego przyjmowania tabletek, ponadto wystąpi większe ryzyko pojawienia się krwawień śródcyklicznych. Tak więc najlepiej by było poczekać do naturalnej miesiączki i mieć pełną ochronę od samego początku przyjmowania z tabletek.

Pozdrawiam serdecznie!