Ból brzucha z lewej strony, bulgotanie, częste gazy i zgaga

Witam. Mam ból brzucha,podbrzusza z lewej strony. Jest to stały ból niekiedy kolkowaty. Mam też ciągle bulgotanie, częste gazy, zgage. Bol ten mam od kilku miesiecy, utrudnia mi normalne funkcjonowanie. Co to może być? Nie mam czasu iść do lekarza. Praca mi na to nie pozwala - za dużo obowiązków. Może wystarczyłoby coś kupić w aptece bez recepty? Jakieś zioła, proszki na niestrawność? Zwykłe na zgagę pomagają na krótko. Proszę o informację jaka może być przyczyna bólu brzucha po lewej stronie i jak się tego pozbyć? Denerwuje mnie również zgaga i często oddawane gazy. Utrudniają życie. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

opisane dolegliwości wskazywać mogą na wiele różnych problemów związanych z przewodem pokarmowym. Może to być zespół jelita drażliwego, ale i choroba wrzodowa żołądka lub choroba wrzodowa dwunastnicy. Objawiać się w podobny sposób mogą nietolerancje pokarmowe i uchyłki jelita grubego. Ból, zwłaszcza silny i pojawiający się często, może także być spowodowany – niestety – nawet chorobą nowotworową któregoś z narządów należących do przewodu pokarmowego.

Pana dolegliwości z pewnością mogą poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie, chociażby z tego powodu warto by jednak było znaleźć odrobinę czasu i poświęcić go na odwiedzenie lekarza. Owszem, w aptekach znaleźć można preparaty łagodzące dolegliwości ze strony żołądka (takie jak pieczenie czy zgaga), które są dostępne bez recepty, najkorzystniej jest jednak i tak odwiedzić specjalistę – na podstawie wysłuchania Pana dolegliwości, przeprowadzenia badania przedmiotowego jamy brzusznej, a także – w razie potrzeby – uwzględniając wyniki zleconych badań (np. USG jamy brzusznej czy gastroskopii) możliwe będzie stwierdzenie, co tak naprawdę doprowadziło u Pana do problemów, a później możliwe stanie się zaproponowanie Panu odpowiedniego leczenia przyczynowego.

W poszukiwaniu przyczyny Pana problemów istotne znaczenie będzie miało kilka różnych informacji. Ważne jest to, kiedy bóle i inne zaburzenia się pojawiają – po każdym, czy tylko po wybranych posiłkach? Czy doświadczał Pan takich objawów kiedykolwiek wcześniej? Czy stosuje Pan stale jakieś leki? Czy był Pan kiedyś operowany? Proszę pamiętać, że przedstawienie dokładnych informacji o stanie zdrowia pozwoli odwiedzonemu przez Pana lekarzowi na szybsze postawienie właściwej diagnozy.