Ból brzucha: dlaczego występuje tylko nocą?

Witam, mam takie pytanie: prawie codziennie w nocy boli mnie brzuch (górna część brzucha), ale w ciągu dnia (po mniej więcej godzinie od wstania) w ogóle nie boli, aż do nocy. Bólowi towarzyszą częste wzdęcia za dnia. Nie mam wymiotów i po za tym dobrze się czuję. Wcześniej nie mogłem się wypróżnić, ale teraz robię to systematycznie. Proszę o odpowiedź, co mi jest. Czy powinienem z tymi objawami zgłosić się do lekarza? Czy powinienem wykonać jakieś badania? Jeżeli tak to jakie badania należałoby wykonać? Do jakiego lekarza się zgłosić -do rodzinnego? Jaka może być przyczyna bólu brzucha w nocy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Grzegorz
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Symptomy, które Pan opisuje występują w wielu jednostkach chorobowych, m.in. związane mogą być z refluksem żołądkowo-przełykowym czy też chorobą wrzodową (szczególnie dwunastnicy). Proszę się zastanowić czy ból nie ustępuje po zjedzeniu śniadania. W diagnostyce różnicowej uwzględniłabym także kamicę pęcherzyka żółciowego, lecz w tym przypadku dodatkowo często pojawiają się mdłości oraz wymioty. Ponadto przewlekły stres także może powodować podobne objawy, więc proszę pomyśleć również o psychogennym podłożu choroby. Proszę też zastanowić się czy stosowana przez Pana dieta jest właściwa i nie ma związku z opisywanymi dolegliwościami
Na pewno należałoby udać się do lekarza rodzinnego, który zbada brzuch oraz prawdopodobnie w pierwszej kolejności zleci podstawowe badania krwi (morfologia, CRP, OB, cholesterol) oraz badanie ogólne moczu. Pomocny również mógłby okazać się test na H. Pylori. W dalszym etapie diagnostyki lekarz prowadzący może zaproponować wykonanie USG brzucha bądź badanie endoskopowe. Niestety opis Pana objawów jest dość lakoniczny i konieczne jest uzyskanie dodatkowych informacji w celu postawienia wstępnej diagnozy.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

bóle brzucha mogą być objawem tak naprawdę wielu różnych schorzeń ze strony zarówno narządów należących do przewodu pokarmowego, jak i ze strony innych narządów – takich jak np. nerki. Opisane przez Pana problemy mogą być objawami zarówno choroby wrzodowej żołądka czy choroby wrzodowej dwunastnicy, jak i mogą one pojawiać się w związku z kamicą pęcherzyka żółciowego, zespołem jelita drażliwego czy też stanowić przejaw doświadczania przez Pana znacznej ilości stresu w codziennym życiu.

Przy analizowaniu, co stanowi przyczynę Pana problemów, warto byłoby również rozważyć, czy Pana dieta jest prawidłowa – niewłaściwe żywienie również stanowi jedną z możliwych przyczyn pojawia się czy to bólów brzucha, czy też wzdęć.

Biorąc pod uwagę to, jak wiele może być potencjalnych przyczyn Pana objawów, zdecydowanie korzystnie byłoby odwiedzić lekarza. Zacząć można od wizyty u lekarza rodzinnego – ten specjalista może zlecić podstawowe badania, takie jak np. morfologia krwi, ocenę poziomów enzymów wątrobowych czy USG jamy brzusznej. Lekarz rodzinny przeprowadza również badanie brzucha, w którym mogą zostać wykryte nieprawidłowości sugerujące to, jakie są przyczyny Pana objawów.

Dalsza diagnostyka uzależniona jest z kolei od tego, jaka będzie podejrzewana przyczyna występowania Pana problemów. Możliwe jest np. skierowanie Pana do gastroenterologa. W przypadku podejrzewania choroby wrzodowej możliwe może być skierowanie Pana na gastroskopię, przy podejrzewaniu choroby jelita grubego – na kolonoskopię.