Dlaczego mam ten ucisk w obrębie brzucha?

Od jakiegoś czasu mam problem z uciskiem z prawej strony brzucha, w obszarze na wysokości pępka i trochę powyżej. Nie jest to ból, ale uczucie ucisku, gniecenia. Jest mniej odczuwalne podczas stania i leżenia, bardziej podczas siedzenia. Przy ściśnięciu ręką w tym miejscu nie boli, przy kaszlu również nie. Nie czuję też raczej jakichś uwypukleń. Nie mam przy tym aktualnie innych objawów, gorączki czy problemów z układem pokarmowym. Natomiast od dziecka cierpię na objawy typowe dla jelita drażliwego, szczególnie nadmierna aktywność jelit podczas stresu. W ostatnich latach bywały też częste zaparcia zamienne z biegunkami i bólem brzucha, jednak od ponad roku - kiedy regularnie zacząłem spożywać błonnik, nastąpiła bardzo zdecydowana poprawa w tym względzie. W najbliżej rodzinie są przypadki chorób o podłożu autoimmunologicznym - ojciec cierpi na ZZSK, jego siostra chorobę Crohna, więc pewnie jestem w grupie ryzyka. Co może być przyczyną ucisku i jakie badania należałby przeprowadzić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

uczucie ucisku z prawej strony brzucha może mieć wiele przyczyn. Jeśli uczucie dyskomfortu pojawia się na górze brzucha można to oznaczać kamicę pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, ostre zapalenie dróg żółciowych, wrzody żołądka lub dwunastnicy, a także zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Jednak nie są to wszystkie możliwe przyczyny. Ból po prawej stronie brzucha pojawia się także w przypadku zespołu jelita drażliwego, o którym Pan wspomina. Jest więc prawdopodobne, że uczucie ucisku ma związek z tą dolegliwością. Wówczas uciskowi towarzyszyć mogą wzdęcia, zaparcia, biegunki oraz nudności. Złe samopoczucie najczęściej daje o sobie znać pod wpływem stresu oraz po spożyciu posiłków.

Z uwagi na to, że uczucie ucisku w brzuchu może mieć bardzo dużo przyczyn (zarówno tych bardziej, jak i mniej groźnych), warto byłoby udać się do lekarza i rozpocząć diagnostykę w tym kierunku. Samodzielne ustalenie przyczyny nie jest bowiem możliwe.

Przydatne może okazać się wykonanie podstawowych badań krwi i moczu, prób wątrobowych, gastroskopii oraz USG jamy brzusznej. Jednak ostatecznie to lekarz decyduje, jakie badania wykonać.

Być może przydatny okaże się artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-po-prawej-stronie-mozliwe-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.