Kłujący ból brzucha, częste wzdęcia i problemy z wydalaniem

Witam! Ostatnimi czasy mam problemy chyba z jelitami, odczuwam kłujący ból brzucha i inne objawy. Udaję się jutro na badanie USG, jednak chciałbym przeczytać kilka poważnych opinii. Sytuacja wygląda tak, że odczuwam wzdęcia, rzadki średnio kłujący ból brzucha, dokładniej w różnych miejscach dolnej części brzucha, mniej więcej okolice pępka. Odbija mi się bardzo często i mocno, ale bez pieczenia podobnego do zgagi, zwykłe "bekanie", do tego dochodzą gazy i problemy z wydalaniem. Nie tyle chodzi o częstotliwość oddawania stolca, co o jego jakość. Mianowicie zdarza mi się oddać normalny stolec, któremu towarzyszą pewne ilości płynów i nie wiem, czego jest to powodem. Miałem dwa przypadki bardzo oddalone od siebie, w czasie kiedy stolec był zupełnie wodnisty. Apetyt w porządku, waga stała. Miałem problem z napojami energetycznymi, ale piłem tylko jeden i ten sam rodzaj, przez cały miesiąc codziennie wypijałem półlitrową puszkę. Rzuciłem to i od ponad miesiąca ich nie tykam. Wcześniej bardzo sporadycznie mi się zdarzało, ok. raz w miesiącu. Na co mogą wskazywać moje objawy? Co oznacza kłujący ból brzucha? Pozdrawiam, Paweł
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Trudno mi określić, co może się Panu dziać bez bezpośredniego badania. Na pewno w tej sprawie należy bezpośrednio skonsultować się z lekarzem najlepiej gastroenterologiem. Bez badań dodatkowych (USG jamy brzusznej raczej nie odpowie na pytanie, co jest powodem Pana dolegliwości - to nie jest badanie przeznaczone do analizy stanu jelit) niestety na pewno się nie obejdzie. Jeśli wykluczy się przyczyny organiczne objawów, jakie Pan opisuje, np. zapalne - m.in. zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelita grubego być może powodem dolegliwości są natury czynnościowej (zespół jelita drażliwego). Zapewne okaże się konieczne wykonanie gastroskopii i/lub kolonoskopii celem dokładnej oceny górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. O dalszym postępowaniu powinien zadecydować lekarz po bezpośrednim badaniu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty