Ból gardła i pęcherzyki na gardle

Witam. Od 10 dni boli mnie gardło. Wieczorami ból staje się nie do wytrzymania, nie mogę przełykać nawet śliny. Nie mam gorączki. Na tylnej ścianie gardła widać jakby grona pęcherzyków, to samo na łukach, zdarzają się też większe pojedyncze (bez białego nalotu), żadnego kaszlu, odksztuszania, kataru, nic. Boli mnie już język, żuchwa, szyja. Rano znów będzie lepiej. Co to może być? Jak sobie pomóc. Glimbax, szałwia, dentosept nie przynoszą żadnej poprawy. Czy może to być angina? Jak wygląda leczenie moich objawów? Czy powinnam zgłosić się do lekarza? Czy na tego typ ból gardła lekarz powinien przepisać antybiotyk. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.Ewa
KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu

Chusta lekarska - opatrunek oka

Chusta lekarska może zostać użyta do wykonywania opatrunków. Ekspert - lek. Łukasz Dubielecki wyjaśnia, jak opatrzyć oko za pomocy trójkątnej chusty.

Tomasz Nęcki
71 poziom zaufania

Dzień dobry,

bakteryjne zakażenia gardła typowo związane są m.in. z podwyższeniem (i to nierzadko znacznym) temperatury ciała. U Pani takowe zjawisko nie występuje, w związku z czym – najprawdopodobniej – przyczyną istniejących u Pani dolegliwości jest najprawdopodobniej zakażenie wirusowe.

Zasadniczo w wirusowych zakażeniach gardła postępowanie jest przede wszystkim objawowe – istotne jest dbanie o spożywanie odpowiedniej ilości płynów, odpoczynek, a także stosowanie preparatów zmniejszających natężenie pojawiających się dolegliwości (np. w postaci pastylek do ssania czy specjalnych syropów). U Pani jednak dolegliwości utrzymują się dość długo, bo przez 10 dni, oprócz tego znacznie wpływają one na Pani funkcjonowanie (o czym wnioskować można na podstawie tego, że wspomina Pani o pojawiających się problemach z połykaniem).

W związku z powyższymi, najkorzystniej byłoby odwiedzić lekarza. Początkowo najlepiej byłoby się udać do lekarza rodzinnego, który mógłby Panią zbadać i stwierdzić, czy rzeczywiście doświadcza Pani infekcji wirusowej, czy też może Pani problemy związane są jednak z jakimś innym schorzeniem. Jeżeli za Pani stan odpowiedzialna byłaby rzeczywiście infekcja wirusowa, to wtedy antybiotyk zdecydowanie nie pomoże. Leki z grupy antybiotyków stosowane są wtedy, kiedy u pacjentów rozwija się infekcja bakteryjna – w przypadku zakażeń wirusowych antybiotykoterapia nie doprowadza do szybszego zwalczenia objawów choroby.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty