Co robić z tym bólem gardła?

Trzy tyg temu bol glowy od zatok i bol gardla po prawej stronie, test covid neagatywny ale do lekarza nie moglam sie dostac i na wlasna reke bralam przez tydzien amoksiklav. Przeszlo, ale po kilku dniach wróciło - znowu neagatywny test i lekarz uznal ze to wirusowe. Po tygodniu bol po lewej stronie w kierunku ucha, ale też boli język z tyłu po lewej. Gardlo zaczerwinione i dziwne jakies plaskie jasne plamy pod nablonkiem, przekrwienia. Gorączki nie mam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Szanowna Pani,

Przykro nam, że tak długo utrzymywały się u Pani dolegliwości związane z pewną infekcją. Bardzo często zdarza się, że nieleczone przeziębienie lub zapalenie górnych dróg oddechowych się nawraca, często z większą siłą.

Na podstawie opisanych przez Panią objawów, można by stwierdzić, że początkowa infekcja gardła mogła prawdopodobnie mieć charakter wirusowy, a przyjęty antybiotyk mógł być nietrafiony oraz za słaby, a nawet w ogóle w tym wypadku zbędny.

Istnieje przypuszczenie, że infekcja mogła być niedoleczona i doszło do nadkażenia bakteryjnego. Czasami zdarza się, że ból gardła intensywnie promieniuje do ucha, sprawiając wrażenie, że występuje stan zapalny narządu słuchu.

Ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie i dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Możliwe, że tym razem trzeba by przyjąć konkretny antybiotyk, aby wyleczyć całkowicie trwającą infekcje. Proponujemy, zatem wizytę u lekarza internisty lub laryngologa, który zdecyduje, w jaki sposób można Pani pomóc. Prawdopodobnie będzie konieczność wykonania posiewu wymazu z gardła i nosa, aby wyeliminować zakażenie bakteryjne.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-w-gardle

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-bol-gardla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.