Co robić z suchością jamy ustnej i bólem gardła?

Od trzech miesięcy boli mnie gardło, ból nasila się szczególnie przy mówieniu. Ponadto od miesiąca mam problem z suchością gardła i jamy ustnej. Byłam u laryngologa, alergologa i psychiatry. Miałam antybiotyk, nystatynę, inhalacje, leki przeciwlękowe i kserostemin. Codziennie biorę witaminę C, witaminy z grupy B, tabletki na gardło i bardzo dużo piję (około 3 litry dziennie). Wykonuję też sama ćwiczenia na emisję głosu i oddychanie przeponą, żeby odciążyć gardło. Nic nie pomaga, gardło dalej boli i jest suche, ledwo mówię, ciągle dokupuję witaminy i tabletki na gardło. Nie wiem już co mam robić i do kogo udać się po pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonano już pewną diagnostykę, która mogła wykluczyć poważniejsze schorzenia. Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Wiele preparatów może bowiem wpływać na stan błony śluzowej gardła.

Biorąc pod uwagę opisane przez Panią objawy, trudno jednoznacznie ocenić przyczynę takiego stanu. Na pewno warto byłoby ponownie skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Niezbędne może okazać się rozszerzenie diagnostyki o przesiewowe badanie ANA, które wykaże obecność przeciwciał przeciwjądrowych, niezbędnych do wykrycia chorób autoimmunologicznych oraz układowych.

Po wyeliminowaniu któregoś z tych schorzeń można wykonać również fiberoskopię, czyli badanie endoskopowe nosa, gardła oraz krtani. Taka diagnostyka wskaże wszelkie nieprawidłowości w błonie śluzowej dróg oddechowych.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla-rodzaje-objawy-i-sposoby-leczenia https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-gardle-przyczyny-metody-przeciwdzialania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.