Co może oznaczać takie kłucie z jednej strony gardła?

Witam od ponad 2 miesiecy towarzyszy mi klucie z jednej strony gardla przy przelykaniu sliny.Lekarz laryngolog nie zaowarzyl nic niepokojacego.Dodam ze klucie jest o zmiennym natężeniu .Oraz ze aktualnie przechodze menopause

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Możliwe, że występuje u Pani pewna niedoleczona infekcja o charakterze wirusowym lub bakteryjnym. Czasami nieżyt gardła spowodowany różnymi czynnikami może mieć charakter przewlekły i trwać nawet kilka miesięcy. Odczuwać wtedy można ból, obrzęk, drapanie lub dyskomfort po obu lub jednej strony gardła.

Czasami alergia wziewna mogłaby powodować takie odczucie w jamie ustnej. Podrażnienie błony śluzowej gardła i nosa pod wpływem konkretnych alergenów może prowadzić do łatwiejszego wnikania chorobotwórczych drobnoustrojów, skutkując stanami zapalnymi.

Kolejną przyczyną takiego stanu mógłby być również refluks żołądkowo – przełykowy. Jednakże aby mieć pewność, co do diagnozy należałoby skonsultować się z lekarzem gastrologiem, który potwierdzi lub wykluczy taką ewentualność.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia. W razie nieustępowania objawów zalecamy Pani powtórną konsultację z lekarzem laryngologiem, który zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki oraz leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla-rodzaje-objawy-i-sposoby-leczenia

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-bol-gardla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.