Na co wskazuje ból gardła po ekstrakcji zęba?

Dzień dobry, 13 października miałam zabieg usunięcia dolnej prawej ósemki. Tydzień po usunięciu nadal miałam problem z otwieraniem buzi, dodatkowo drapało mnie w gardle i czułam uczecie ciągnięcia do szyi. 26 października miałam zdjęcie szwów. Poinformowałam doktor o tym co mnie niepokoi ale uspokoiła, że tak może być, bo zabieg był trudny. A na ból przy otwieraniu buzi zasugerowała cwiczenia. Czułam lekkie,drapanie w gardle, ból głowy i skroni, czasami mrowienie prawej strony twarz, ciągle nie mogłam szeroko otworzyć buzi. 31 października o 3.30 obudził mnie silny ból gardła. Wieczorem zagoraczkowalam. Wizyta w ambulatorium i diagnoza opryszczkowe zapalenie gardła. Antybiotyk. 2 listopada wizyta u lekarza rodzinnego, który zdiagnozował anginę. Gorączki już nie mam ale ból gardła nie ustępuje. Jest piekący i drapiacy. Czuję przy tym miejsce po usuniętej ósemce i mrowienie łatwego policzka. Ból głowy, szyi, uszu. Czy może to być powikłanie po usnieje ósemce?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia.

Trudno z racji odległości dokładnie ocenić, czy infekcja gardła związana jest z niedawną ekstrakcją ósemki. Możliwe, że bieżąca infekcja bakteryjna nałożyła się w czasie z przeprowadzonym zabiegiem. Należy podkreślić, że po usunięciu zęba przez pewien okres może utrzymywać się obniżona odporność i większa podatność na wnikanie chorobotwórczych patogenów.

Prawidłowo, że zastosowano wobec Pani antybiotyk, który na pewno powinien zacząć przynosić zamierzony efekt. Dodatkowo można wspomóc leczenie zimnymi okładami oraz odpowiednimi płukankami, na przykład z szałwii.

W przypadku braku poprawy warto skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/angina

https://portal.abczdrowie.pl/chirurgiczne-usuwanie-osemek-przebieg-zabiegu-wskazania-po-zabiegu

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.