Dlaczego po ekstrakcji dziąsło regularnie puchnie?

Conajmniej raz w miesiącu puchnie mi miejsce po wyrwanej ósemce, raz z lewej, raz z prawej strony. Przy tym to miejsce jest bardzo tkliwe, ból promieniuje do ucha przy przełykaniu. W niektórych przypadkach ból w uchu jest kłujący, tak jakby co jakiś czas ktoś wkładał mi szpilkę do ucha, ból jest tak silny, że mnie paraliżuje. Miałam wykonywane prześwietlenie, wszystko było usunięte prawidłowo. Co to może być, do jakiego lekarza się zgłosić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli taka dolegliwość zaczęła występować od około 2-4 dni po zabiegu, to może to świadczyć o przypadłości suchego zębodołu. Jest to dosyć rzadkie powikłanie pojawiające się u osób po ekstrakcji zęba. Ból może być wtedy bardzo silny i często promieniuje na ucho i skroń.

Jeśli jednak minął już dość spory czas od ekstrakcji, a na zdjęciach rentgenowskich nie widać zwyrodnień w obrębie zęba, to powinna się Pani umówić na konsultację neurologiczną. Możliwe, że podczas zabiegu lub okresu rekonwalescencji został naruszony jakiś nerw i to powoduje opisywane dolegliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami poniżej, w których znajdzie Pani informacje dotyczące podobnych dolegliwości:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zab-osemka-mogl-naruszyc-mi-miesnie-lub-spowodowac-jakies-zwyrodnienie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-ze-taki-bol-utrzymuje-sie-po-wyrwanych-osemkach

https://portal.abczdrowie.pl/suchy-zebodol-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie-profilaktyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.