Co robić z bólem po ekstrakcji szóstki?

Witam, byłam 4 dni temu na wyrwaniu górnej szóstki. Były komplikacje z wyrwaniem jej ponieważ korzenie były dość specyficznie ułożone. Czuję ból do dzisiaj, nie jest on bardzo mocny, lecz niepokojące jest to że w miejscu wyrwanego zęba znajduję się ropa, dziąsło jest spuchnięte i czuje jakby coś "rozsadzało je od środka" wydaje mi się że jest to właśnie też ropa. Popełnilam taki błąd, że za szybko wypłukałam buzie po zabiegu, dosłownie z 20minut po, zapomniałam się, wiec pewnie to jest przyczyną. Zapisze się na wizytę kontrolną, ale chciałabym już wiedzieć co to jest, i co mnie może czekać w gabinecie dentystycznym, ponieważ chce nastawić się na to psychicznie bo mam lęk przed pójściem do dentysty,proszę, powiedzie co to jest :(

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania.

Dolegliwości bólowe po wyrwaniu zęba mogą utrzymywać się przez pewien czas, jeżeli jednak zauważyła Pani niepokojące objawy, to w takim przypadku konieczny jest ponowny kontakt z lekarzem stomatologiem, który odpowiadał za ekstrakcję. Lekarz będzie mógł dokładnie obejrzeć dziąsło i w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach specjalista może zalecić również antybiotykoterapię. Możliwe, że doszło do powstania suchego zębodołu, któremu zazwyczaj towarzyszy nasilony i pulsujący ból, jednak to będzie mógł zweryfikować dentysta podczas kontroli.

Proszę pamiętać o tym, że po ekstrakcji bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oczywiście z zachowaniem ostrożności, aby nie doszło do wypłukania skrzepu. Do czasu wizyty u specjalisty może Pani sięgnąć również po preparaty łagodzące stany zapalne dziąseł, które są dostępne w aptekach bez recepty. Ulgę może przynieść także stosowanie różnych ziół np. szałwii do płukania jamy ustnej.

Jeżeli dolegliwości bólowe będą uciążliwe może Pani sięgnąć również po środki przeciwbólowe. Proszę nie zwlekać z wizytą u dentysty, aby nie doszło do poważniejszych powikłań po ekstrakcji.

W poniższych artykułach znajdzie Pani więcej szczegółowych informacji na temat ekstrakcji zęba:

https://portal.abczdrowie.pl/ekstrakcja-zeba

https://portal.abczdrowie.pl/bol-po-wyrwaniu-zeba-jak-dlugo-trwa-i-jak-sobie-pomoc

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu abcZdrowie.pl na pytania z podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-po-ekstrakcji-zeba

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czas-gojenia-sie-rany-po-ekstrakcji-zeba

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odczuwanie-bolu-po-ekstrakcji-gornej-piatki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.