Czy miejsce po ekstrakcji zęba goi się prawidłowo?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie rany poekstrakcyjnej. Mija juz dziś prawie tydzień od ekstrakcji zęba. A nadal skrzep jest biały, mam wrażenie ze od kilku dni rana sie nie zmieniła. Zmniejszyła się dziura na pewno ale to tyle. Mam szwy i w dodatku miałam po ekstrakcji antybiotyk. Moje pytanie brzmi - kiedy rana będzie się zablizniac? Narazie nic na to nie wskazuje. Kiedy mogę wrócić np do sportu, czy alkoholu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

biały skrzep w miejscu po ekstrakcji zęba oznacza, że rana prawidłowo się goi. Taki proces zabliźniania miejsca po wyrwaniu zęba może trwać od kilku dni do kilku tygodni i jest zależne od wielu czynników.

Co do picia alkoholu po ekstrakcji zęba, odradza się to w czasie kilku dni po zabiegu. Jeżeli minął już ponad tydzień, to nie ma co do tego specjalnych przeciwwskazań (nie należy go jednak pić podczas kuracji antybiotykiem). Podobnie wygląda to w przypadku uprawiania sportu.

Jeżeli w okolicach miejsca po wyrwaniu zęba zaczną doskwierać dolegliwości bólowe, zalecamy wizytę kontrolną u stomatologa.

Więcej informacji dotyczących omawianego problemu znajdzie Pan w naszym artykule, do którego link zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/ekstrakcja-zeba

https://zdrowie.parenting.pl/co-jesc-po-wyrwaniu-zeba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.