Co mógł znaczyć ten ból gardła?

Od kilku miesięcy mam bòl gardła i drapanie lekarz przewidywał mi antybiotyk po kilku dniach występował ale ponownie nawracał i utrzymuje się do tej pory byłam u laryngologa i przepisał mi leki na alergię biorę je już trzy tygodnie i dadallej ból gardła i drapanie się utrzymuje i nie daje mi spać w nocy bo męczy jakieś inne sposoby pozbycia się uciążliwego drapania i boli gardla

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, Ból gardła może pojawić się pod wpływem wielu różnych czynników. Wspomina Pani, że ten ból gardła trwa już od dłuższego czasu, dlatego tym bardziej nie należy go lekceważyć. Przypadku, gdy antybiotyk okazał się nieskuteczny, możliwe, że przyczyna bólu tkwi gdzieś indziej. Bóle gardła nie zawsze są spowodowane infekcją bakteryjną. Często mają podłoże wirusowe, a w takich przypadkach antybiotykoterapia nie przyniesie efektów. W wielu przypadkach ból gardła powodowany jest przez zbyt suche albo zimne powietrze. Proszę zwrócić uwagę, czy w domu, pracy, czy też podczas jazdy samochodem nie jest Pani wystawiona na działanie klimatyzacji. Czasami bóle gardła może pochodzić od zęba, np. zatrzymanej ósemki, wówczas warto skonsultować się dodatkowo ze stomatologiem. W określeniu przyczyny bólu gardła na pewno pomocne będzie również szczegółowe badanie laryngologiczne oraz wykonanie wymazu z gardła, który pomoże wykryć bakterie chorobotwórcze.

Więcej informacji na temat bólu gardła oraz sposobach jego leczenia znajduje się w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-bol-gardla. Prosimy także o zapoznanie się z odpowiedziami specjalistów abczdrowie na pytania o podobnej tematyce: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekly-bol-gardla, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-silny-bol-gardla. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.