Czy chore gardło jest niebezpieczne dla ciąży?

Dzień dobry, 2 tygodnie temu dowiedziałam się że jestem w ciąży, niestety już przed zrobieniem testu bolało mnie gardło i było zaczerwienione - lekarz zrobił badania na paciorkowce, rsv, grypę i covid - negatywne. Zalecił leczenie objawowe psikaczami i pastylkami. Po ok tygodniu ból ustał, natomiast w zeszłym tygodniu w pracy chyba przez klimatyzację znowu zaczęło boleć mnie gardło, po kilku dniach leczenia objawowego i braku efektów poszłam do lekarza który stwierdził że gardło nie wygląda źle i zalecił kontynuację leczenia objawowego. W piątek znów zaczęło boleć mnie gardło więc udałam się na sor i tam dostałam antybiotyk bezpieczny w ciąży, ból szybko ustąpił natomiast błona przy migdałkach dalej jest zaczerwieniona. Czy nie powinno już po 4 dniach ustąpić? I czy ból gardła może wpływać negatywnie na ciążę? Bardzo się boję bo cały czas zmagam się z tym zaczerwienieniem i od czasu do czasu bólem, nie miałam gorączki ani innych objawów.
KOBIETA, 26 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

sam ból gardła nie powinien w sposób negatywny wpływać na ciążę. Bardzo dobrze, że podjęła Pani leczenie mające na celu zlikwidowanie uciążliwych objawów.

Cieszymy się, że ból gardła ustąpił. Zaczerwienienie może trwać nieco dłużej i nie ma w tym niczego niepokojącego. Ważne, aby dokończyć pełną kurację antybiotykiem bezpiecznym w ciąży, by wyleczyć infekcję do końca i zapobiec nawrotom choroby. Życzymy dużo zdrowia!

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-gardla-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-gardla-w-22-tygodniu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-gardla-w-16-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.