Co oznaczają takie zmiany w okolicy gardła?

Dzien dobry mam pytanie . Chodze od lekarza do lekarza i kazdy mowi co innego . Zauwazylem na blonie sluzowej z tylu na gardle .jakby grudki nacieki biale zolte . Jest ich coraz wiecej . Dbam o jame ustna jak to tylko mozliwe . Dodam ze nie mam zadnych objawow . Jeden lekarz dal antybiotyk i stwierdzil ze to zapalenie gardla ostre . Po skonczonym antybiotyku wyslal mnie do laryngologa . Laryngolog stwierdzil ze to naturalne ale tego jeat coraz wiecej nie wiem co robic juz

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

bez badania ciężko określić, czym może być opisywana przez Pana zmiana. Grudki te mogą mieć różne przyczyny, w zależności od ich wyglądu, lokalizacji i objawów. Mogą być to na przykład migdałki, które są normalnym elementem układu odpornościowego.

Czasami na migdałkach tworzą się tzw. kamienie migdałkowe, które powodują nieprzyjemny zapach z ust i są niepożądaną zmianą w naszym gardle.

Jeżeli nie występują dolegliwości bólowe, to raczej można wykluczyć zapalenie gardła i inne choroby z nim związane. Prawdopodobnie też, laryngolog trafnie stwierdził, że zmiana jest naturalna i nie wymaga żadnej reakcji.

Dla pewności zawsze może Pan wykonać badanie bakteriologiczne z gardła, które będzie w stanie dać jasną diagnozę.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/kamienie-migdalkowe-przyczyny-objawy-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.