Co mogą znaczyć grudki w okolicy migdałków?

Pod migdałkami oraz na końcówce języka po bokach urosły mi jakby grudki , których obecność powoduje u mnie dziwne uczucie jakby ciała obcego w gardle . Nie bolą nie są czerwone ale sprawiają dyskomfort. Laryngolog oglądał gardło ok tydzień temu (byłem w innej sprawie) ale obawiam się ,że mógł nie zauważyć tego problemu , dziwne uczucie mam też dopiero od kilku dni . Nie można załączyć zdjęć niestety.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zmiany, o których wspomina Pan w pytaniu powinien ponownie ocenić lekarz laryngolog. Tylko podczas dokładnej obserwacji będzie można ocenić źródło tego problemu.

Czasami tego typu zmiany mogą wskazywać na rozwijającą się infekcję gardła. Niekiedy tego typu grudki to tzw. kamienie migdałkowe. W wyniku ich powiększenia pacjent może odczuwać ból w okolicy migdałków, obrzęk gardła oraz problemy z przełykaniem. Z czasem u chorego może pojawić się także nieprzyjemny zapach z ust i kaszel. Dość często takie czopy migdałkowe to konsekwencja przebytych infekcji. Czasami za ich powstanie odpowiadają zalegające resztki pokarmu.

Do czasu wizyty u specjalisty można spróbować sięgnąć po domowe sposoby, np. napary z szałwi, która ma działa przeciwzapalne. Oczywiście bez szczegółowych badań, nie można wykluczyć, że za pojawieniem się tego typu zmian stoją również inne schorzenia laryngologiczne. Wizyta u lekarza oraz szczegółowy wywiad lekarski powinny rozwiać Pana wątpliwości.

Zachęcamy do przeczytania artykułu na portalu abcZdrowie.pl, na którym znajdzie Pan więcej informacji o kamieniach migdałkowych:

https://portal.abczdrowie.pl/kamienie-migdalkowe-przyczyny-objawy-i-leczenie

Warto również przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-grudki-w-gardle-a-kamienie-migdalowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-biale-krosty-na-gardle-to-rak

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienione-i-powiekszone-migdalki-co-to-moze-byc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.