Białe i śmierdzące grudki w migdałku

Witam, od jakiegoś czasu (od kiedy zaczęłam mieć problemy z migdałkami) zauważam, że w krypcie lewego migdałka coś jest. Czasem podczas kaszlenia to wypada, a czasem sama z ciekawości wyciągam. Jest to jakby zlepek kulek (ma dość nieregularny kształt) białego lub żółtego koloru i charakterystycznie pachnie - śmierdzi. Chciałabym zapytać co to jest? Czy to normalne? Czy to jednak coś poważnego? Czy ma to związek z jakimiś poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi? Wcześniej tego nie było, przynajmniej tego nie zauważałam. Z migdałkami mam już wszystko w porządku, po roku zostały wyleczone. Czy powinnam udać się na jakieś badania związane z tą wydzieliną?

Czasami w kryptach migdałków podniebiennych zbiera się treść pokarmowa,złuszczone nabłonki, bakterie, grzyby,tam jest ciepło, ciemno, wilgotno. Zachodzą procesy gnilne, fermentacja itd. Ta treść brzydko pachnie i wydziela się w postaci żółtawych grudek. To nie są kamienie migdałkowe o których wielu ludzi pyta i wielu lekarzy błędnie informuje o tym pacjentów. To jest treść tkz. retencyjno ropna. Póki da ją się mechanicznie osuwać i nie współistnieją anginy ropne z przebiegiem gorączkowym. Póki nie ma objawów zagrożenia chorobą reumatyczną to nic się nie dzieje. ALE LEPIEJ TAKIE MIGDAŁKI USUNĄĆ, nie czekając na powikłania chorobą reumatyczną stawów czy też serca. Bo wtedy będzie już za późno.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

postępowanie w Pani przypadku uzależnione może być przede wszystkim od tego, czy poza opisaną przez Panią treścią, która pojawia się w obrębie migdałków, występują u Pani również i inne problemy zdrowotne. Znaczenie w tej sytuacji mają szczególnie np. częste infekcje gardła czy zapalenia zatok. Istotne jest również to, czy pojawiają się u Pani problemy związane z migdałkami, do których można zaliczyć np. przerost tych struktur, który może stanowić zjawisko sprzyjające m.in. chrapaniu.

Ponadto, jeżeli w związku z opisanym przez Panią problemem doświadcza Pani np. nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej czy też – po prostu – wydostawanie się wspomnianej treści stanowi dla Pani dyskomfort, to zdecydowanie warto byłoby skonsultować się z lekarzem. Na początku można się skierować do lekarza rodzinnego, który może dokonać oceny migdałków i sprawdzić, czy nie są w nich obecne np. jakieś cechy sugerujące stan zapalny tych struktur.

Istnieje możliwość, że zostałaby Pani skierowana na wizytę do laryngologa. To właśnie specjaliści tej dziedziny zajmują się m.in. migdałkami i związanymi z nimi schorzeniami, to oni również kwalifikują pacjentów – w razie potrzeby – do zabiegów usunięcia migdałków. Konsultacja laryngologiczna w Pani przypadku pozwoliłaby potwierdzić lub wykluczyć istnienie jakiegoś schorzenia związanego z migdałkami, a także zdecydować o ewentualnym sposobie leczenia takiego problemu.