Białe grudki na migdałkach

Dzień dobry, Mam problem z migdałkami. Mianowicie co któryś dzień wyciskam z nich białe grudki, które mają nieprzyjemny zapach. Kilka lat temu miałam podobny problem, ale dostałam rybomunyl po którym skończyły się problemy. Problem jednak powrócił. Wtedy nie chciałam ich wycinać, ale dziś zastanawiam się czy tak nie byłoby lepiej jednak cały czas boję się, że wytnę swoją "ochronę" - ja często choruje i nie chciałabym mieć z powodu wycięcia migdałków większych problemów np. zapalenia płuc czy oskrzeli. Mam 21 lat. Czy wycięcie migdałów może wiązać się z utratą ochrony organizmu? Proszę o informację czy powinnam wyciąć migdały? Czy jednak je zostawić i sprawę białych grudek na migdałach leczyć w inny sposób? Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

opisany przez Panią problem z pewnością można uznać za uciążliwy – już samo to, że rozważa Pani usunięcie migdałków mimo obaw związanych z tym zabiegiem świadczy o tym, że dolegliwości spowodowane przez migdałki są u Pani znacznego stopnia.

W przypadku zabiegów usuwania migdałków z odraczaniem czasu ich przeprowadzenia spotkać się można przede wszystkim u dzieci, u których ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. U osób dorosłych jest już jednak zdecydowanie inaczej – Pani wspomina o obawie przed „utratą obrony organizmu”. Takie obawy mogą być nawet zrozumiałe, tak naprawdę można je jednak rozwiać. Wspomnieć tutaj można chociażby o tym, że migdałki stanowią tylko jedno z wielu skupisk tkanki układu odpornościowego w organizmie. W krążącej krwi można przecież znaleźć wiele różnych typów białych krwinek (leukocytów) i to właśnie one, wraz z produkowanymi przez siebie substancjami, stanowią podstawowy element biorący udział w odpowiedzi odpornościowej organizmu.

Ostateczną decyzję na temat tego, czy warto usunąć migdałki, może Pani podjąć po skonsultowaniu się z otolaryngologiem – w Pani sytuacji odwiedzenie tego specjalisty wydaje się jak najbardziej korzystne.

Poruszając aspekt usuwania migdałków, warto również wspomnieć o tym, że obecnie – dzięki dostępowi do nowoczesnej aparatury – zabiegi te są nie tylko coraz mniej inwazyjne, ale i skróceniu (w porównaniu do procedur dostępnych w przeszłości) ulega okres rekonwalescencji po resekcji migdałków.