Czy to wszystko może świadczyć o alergii?

Witam od dłższego czasu zmagam się z bólem zatok. Badania nie wykazały stanu zapalnego itd dostalam steryd donosowy i objawy ustąpiły jednak od pewnego czasu kiedy przebywam w towarzystwie osob palących lub w miejscu zadymionym (ognisko itp) mam objawy przytkanego nosa bez kataru i uczucie dymu w zatokach takiego dziwnego nieprzyjemnego zapachu spalenizny papierosów sama niewiem jak go określić. Czy to moze byc alergia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przyczyn nieżytu nosa, jak i infekcji w obrębie zatok może być wiele, a należą do nich między innymi: alergie wziewne, defekty w anatomii zatok, polipy, torbiele, czynniki genetyczne, a także długotrwała ekspozycja na czynniki zewnętrzne, jak: mróz, klimatyzacja, dym papierosowy, czy silne zanieczyszczenie powietrza.

Takie czynniki mogą powodować upośledzenie nabłonka rzęskowego wyścielającego błonę śluzową nosa. Podrażniona śluzówka jest podatniejsza na wnikanie wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, jak wirusy, bakterie i grzyby, powodując przy tym częste i nawracające infekcje.

Ograniczenie działania szkodliwych czynników zewnętrznych, jak dym papierowy, na pewno wpłynęłoby pozytywnie na stan Pani zatok.

W razie wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem laryngologiem lub alergologiem, który może zdecydować o ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-palenia-papierosow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.