Jak może być przyczyna nawracających infekcji ucha?

Witam. Od kilku lat cierpię na nawracajace infekcje ucha. Było to raz do roku, teraz już 2 raz w ciągu jednego. Ucho jest napuchniete w środku, zasychajaca wydzielina i niedosłuch. Przenosi się też na 2 . Internista narazie nie skierował do laryngologa , choć myślę o konsultacji . Jaka może być przyczyna i jak zaradzić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić stan Pana zdrowia, dlatego zalecamy jednak konsultację z lekarzem laryngologiem. Tylko specjalista po dokładnym badaniu otoskopem będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce. Na pewno warto będzie wykonać audiometrię impedancyjną oraz tympanometrię, aby sprawdzić słuch oraz, czy nie ma obecnego wysięku w obu uszach.

Istotnym jest, jak często występują u Pana infekcje górnych dróg oddechowych. Przewlekły katar i między innymi alergiczny nieżyt nosa wpływają na stany zapalne ucha. Na skutek częstego zapalenia dochodzi do gromadzenia się płynu w jamie bębenkowej. Dzieje się też tak za sprawą łatwego wnikania chorobotwórczych patogenów przez trąbkę słuchową.

Pośrednią przyczyną częstych stanów zapalnych mogą być: polipy lub torbiele zatok, skrzywienie przegrody nosowej, alergie, czy nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem laryngologiem. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić Pana stan zdrowia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/woda-w-uchu-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-srodkowgo

https://portal.abczdrowie.pl/boli-cie-ucho-nigdy-tego-nie-rob-lekarka-mozesz-stracic-sluch

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.