Co robić z tym bólem i ropieniem ucha?

Witam serdecznie, od 2 dni boli mnie prawe ucho, ucho ropieje, do tego boli mnie szyją, czasami do tego dochodzi ból głowy, czy jest to zapalenie ucha środkowego czy może to być coś poważniejszego? Ból promieniujący intensywny.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

konieczna jest jak najszybsza wizyta u laryngologa i badanie otoskopowe, czyli ocena stanu ucha. Wyciek ropny pokazuje zapewne stan zapalenia w uchu, który z pewnością nie minie samoistnie. Najczęściej ropa jest wykładnikiem chorób o etiologii bakteryjnej, znacznie rzadziej grzybicznej, może ona dotykać praktycznie każdego elementu ucha. Bardzo prawdopodobne, że w takim wypadku Pana stan poprawi się w kilka dni od podjęcia leczenia, takiego jak np. przyjmowanie doustnie antybiotyków. Jeśli ból i wyciek z małżowiny nie są spowodowane urazem głowy, to ból ucha może promieniować na okolice szyi i głowy. Wyciek przy chorobach ucha środkowego może też świadczyć o tym, że doszło do perforacji w błonie bębenkowej – dlatego też diagnostyka laryngologiczna powinna odbyć się jak najszybciej. Proszę nie zwlekać z szukaniem pomocy, bowiem objawy świadczą o tym, że wymaga Pan pilnej interwencji medycznej.

Więcej o danym temacie przeczyta Pan w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-srodkowgo,

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-zewnetrznego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.