Czy to ma coś wspólnego z przewlekłym zapaleniem zatok?

Mam 28 lat, od ok 5/6 miesięcy boli mnie ucho raz mocniej raz mniej. Plus towarzyszy mi ciągle takie uczucie strzelania w uchu. Takie odtykanie się i zatykanie. Przez ostani rok miałam ok 3 " epizody" że przez ok 7-10 dni bolała mnie głową, zatoki i byłam okropnie zmęczona i senna. Zastanawiam się czy te ucho ma coś wspólnego z przewlekłym zapaleniem zatok?. Byłam u laryngologa i Pani dr powiedziała że bol ucha nie jest powiązany z uchem. Więc nie wiem czy to są te zatoki i do jakiego lekarza powinnam się udać.?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

współczujemy, że wystąpiły u Pani dolegliwości ze strony zatok oraz narządu słuchu. Takie infekcje tej części układu oddechowego, mają najczęściej podłoże wirusowe, jak i bakteryjne.

Przewlekłe stany zapalne zatok są dość trudne w leczeniu, a dodatkowo mogą powodować uciążliwe objawy, do których można zaliczyć: bóle głowy, twarzoczaszki, bóle zębów, gorączka, przewlekły katar, niedrożność nosa, jak i dolegliwości ze strony ucha.

Zapalenie ucha o różnym nasileniu to częste powikłanie po infekcjach górnych dróg oddechowych, spowodowane niewłaściwym i zbyt krótkotrwałym leczeniem. Dzieje się tak głównie za sprawą sąsiedztwa trąbki słuchowej z gardłem i przewodem nosowym. Sytuacja taka powoduje uczucie zatykania ucha wraz z objawami bólowymi, szumami usznymi i pogorszeniem słuchu.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić przyczynę Pani problemów zdrowotnych. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem laryngologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-srodkowgo

https://portal.abczdrowie.pl/bol-ucha-charakterystyka-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.