Co oznaczają te bóle w skroniach po odstawieniu Pronasalu?

Dzień dobry przez 4 miesiące stosowałem Pronasal na zapalenie zatok. Po jednym dniu zaprzestania brania pojawiły się silne bóle głowy w skroniach. Mijają i wracają w ciągu dnia w sumie już od tygodnia. Czy jest możliwe , że są one skutkiem ubocznym brania sterydu donosowego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Z opisu przyjmowania sterydu donosowego, można by wywnioskować, że chorował Pan na przewlekłe zapalenie zatok. Istotnym jest natomiast, czy zaniechanie stosowania tego preparatu było konsultowane z lekarzem laryngologiem. Przewlekłe zapalenie zatok, które może być wywołane częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych, jak i czynnikami środowiskowymi, w tym alergią wziewną, leczy się najczęściej preparatami przeciwzapalnymi oraz sterydami.

Jednakże długotrwałe stosowanie sterydów może powodować pewne skutki uboczne, chociażby bóle głowy, czy wysuszenie błony śluzowej nosa. Istotnym jest, aby preparat ten odstawiać stopniowo, z coraz to mniejszym dawkowaniem.

Ze względu na odległość, trudno jest jednoznacznie określić przyczynę dolegliwości bólowych głowy. Możliwe, że nałożyły się inne czynniki powodujące takie objawy. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem internistą lub laryngologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/sterydy-wskazania-dzialanie-skutki-uboczne-zalety-i-wady-sterydow

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.