Co robić z bólami głowy i wydzieliną z zatok?

Dzień dobry, od kilku dni mam problem z zatokami, tak sądzę, ponieważ katar koloru zielono-zółtego spływa do gardła a nie do nosa. Jednak głowa nie boli mnie z przodu, tylko z tyłu, po bokach i na skroniach, więc nie wiem czy to na pewno chodzi o zatoki. Dodatkowo odczuwam ból w górnej części szyi z tyłu głowy. Towarzyszy mi również stan podgorączkowy, ból gardła oraz lekki kaszel. Proszę o poradę czy to infekcja wirusowa czy bakteryjna.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

W pierwszej kolejności zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem internistą lub laryngologiem. Tylko specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania. Istotna jest również diagnostyka, która pozwoli dać jednoznaczny obraz Pani przypadłości.

Warto byłoby wykonać tomografię komputerową zatok, pełną morfologię krwi wraz z CRP, a także posiew wymazu z nosa i gardła. Tylko takie postępowanie może wskazać na charakter infekcji.

Prawdopodobnie wystąpiło u Pani bakteryjne zapalenie zatok. Świadczyć o tym może zabarwienie wydzieliny oraz stopień jej zalegania. Dolegliwości bólowe głowy w przypadku infekcji nie muszą skupiać się wyłącznie na części czołowej głowy. Możliwe, że niezbędna może okazać się właściwa antybiotykoterapia, a także stosowanie środków rozrzedzających zalegającą wydzielinę.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

https://portal.abczdrowie.pl/niezyt-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.