Co robić z tym nadmiarem wydzieliny w drogach oddechowych?

Witam. Mam problem z nawracającą wydzielina która w sporych ilościach spływa tylko gardłem, powodując kaszel. Mam tak po przeziębieniu bądź kiedy odstawilam leki na alergie.Coraz trudniej mi to unormować, lekarze chcą dawać antybiotyki na zatoki I sterydy ostatnim razem pomogła woda morska i jakieś ziołowe tabletki ale teraz dłużej walczę z tym. Proszę o jakieś rady bo jak nigdy nie miałam tak z wydzielina tak teraz już 2 raz w ciągu roku spływa i kaszle. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

opisany stan może mieć wiele przyczyn, ale należałoby przeprowadzić pewną diagnostykę, aby odnaleźć dokładne źródło problemu.

Analizując Pani przedstawiony stan zdrowia, można by przypuszczać, że występuje zaleganie wydzieliny i problem z jej usunięciem. Istnieje przypuszczenie, że może być to spowodowane alergią wziewną lub pokarmową. W przypadku pojawiania się takich objawów, należałoby rozważyć stałe przyjmowane leków antyhistaminowych. Możliwe, że preparaty takie zmniejszą dokuczliwe objawy ze strony układu oddechowego. Dodatkowo też powinno się wdrożyć leki sekretolityczne, zawierające w swoim składzie komponenty ziół, wpływające korzystnie na układ oddechowy oraz odporność organizmu. Natomiast w przypadku problemów z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, zalecone by było wdrożenie leków mukolitycznych, rozrzedzających gęstą wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy zatem konsultację u lekarza alergologa lub pulmonologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/tak-pozbedziesz-sie-sluzu-i-flegmy-z-gardla-5-domowych-sposobow

https://zdrowie.parenting.pl/przyczyny-kaszlu-u-ludzi

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-wziewna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.