Jak radzić sobie z tym spływaniem wydzieliny w gardle?

Witam w połowie grudnia miałam zapalenie zatok brałam antybiotyk sumamed i od tamtego czasu również psikam do nosa spray ma alergie substancja aktywna to budezonit. Bóle głowy ustały zatkany nos również ale pozostało spływanie wydzieliny po tylnej stronie gardła.Czym to może być spowodowane ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pani relacji wynika że, w ostatnim czasie miała Pani infekcję zatok, której następstwa prawdopodobnie utrzymują się do dziś. W czasie jej przebiegu przyjmowała Pani antybiotyk, a do dnia dzisiejszego jeszcze lekarz zalecił stosowanie sprayu do nosa. Na skutek kuracji udało się zwalczyć ból głowy oraz uczucie zatkanego nosa. Niestety, w dalszym ciągu po tylnej ścianie gardła spływa Pani wydzielina, co jest uciążliwe i obniża znacznie komfort życia. Wydaje się, że w tej sytuacji warto byłoby udać się do lekarza laryngologa aby obejrzał Pani gardło i ocenił jakie działania należy jeszcze podjąć. Możliwe, że wystarczy zastosować jeszcze leczenie objawowe (w postaci syropów ułatwiających odkrztuszanie) i wydzielina zaniknie. Jeśli natomiast lekarz stwierdzi inaczej, to prawdopodobnie konieczne będzie poszerzenie diagnostyki o badania obrazowe np. TK czy MR. Dodatkowo lekarz może zlecić także konsultację z alergologiem, aby ocenić czy Pani przedłużająca się choroba może mieć inne podłoże. Na ten moment warto wykonać na pewno podstawowe badania laboratoryjne (morfologię z rozmazem, OB, CRP, poziom hormonów tarczycy, cholesterolu, glukozy we krwi). Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/gardlo

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zolty-katar-bakterie-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.