Czy ten lek ma wpływ na odporność i zwiększa ryzyko złapania koronawirusa?

Marek lat 37.Witam czy metypred 4 mg raz dziennie przez 5 dni a potem 3 dni po pół tabletki stosowany przy polipach nosa, ma wpływ na odporność i zwiększa szansę na złapanie koronawirusa i gorszy przebieg tej choroby . Czy lepiej j odpuścić sobie stosowanie tego sterydu. Dodam że obecnie stosuję jeszcze dymiste 2 x dziennie.

Redakcja abcZdrowie

Witam, sterydy stosowane w leczeniu wciąż budzą wiele kontrowersji i obaw. Zupełnie niepotrzebnie – choć oczywiście mają wiele skutków ubocznych, to stosowane zgodnie zaleceniami lekarza, przynoszą szybkie efekty. Ich główną właściwością jest działanie przeciwzapalne, które gasi „ognisko” choroby. Z uwagi na ich właściwości immunosupresyjne, czyli obniżające zdolności układu odpornościowego, mogą w dobie koronawirusa budzić wątpliwości. Więcej o sterydach – zarówno zaletach, jak i wadach przyjmowania tej grupy leków, znajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sterydy-wskazania-dzialanie-skutki-uboczne-zalety-i-wady-sterydow. Preparat, który Pan przyjmuje, wykazuje właśnie działanie immunosupresyjne, jednak sądzę, że z uwagi na długość kuracji w Pana przypadku ma niewielki wpływ na podatność na zakażenie czy ciężki przebieg COVID-19. Faktycznie przez pewien czas pojawiały się w świecie naukowym głosy sugerujące, że leki steroidowe mogą mieć wpływ na groźną dla życia postać choroby koronawirusowej, jednak teza ta została obalona. Jeśli jest Pan zainteresowany szczegółami, odsyłam do naszego artykułu, w którym ekspert tłumaczy, dlaczego nie należy obawiać się sterydów w dobie epidemii: https://portal.abczdrowie.pl/czy-osoby-przyjmujace-na-stale-sterydy-sa-bardziej-narazone-na-covid-19-wyjasnia-ekspert. Proszę również pamiętać, że mówiąc o skutkach ubocznych sterydów czy ich wpływie na układ odpornościowy, lekarze maja na myśli raczej tych pacjentów, którzy z uwagi na charakter schorzeń przewlekłych (takich jak choćby astma oskrzelowa), są zmuszeni stosować sterydy przez długi czas. Zatem zalecam zachowanie spokoju oraz trzymanie się wytycznych lekarza. Z kolei, aby zminimalizować ryzyko zakażenia COVID-19 wystarczy pamiętać o kilku zasadach – pozna je Pan, czytając nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dekalog-postepowania-z-koronawirusem-wedlug-who-10-zasad-dzieki-ktorym-mozesz-czuc-sie-bezpiecznie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.