Czy po raku piersi szybciej zachoruję na koronawirusa?

Witam, mam pytanie odnośnie koronawirusa. Jestem osobą po przebytym raku piersi. Jestem obciążona genetycznie mam mutacje Brca-1. Biorę leki Aromek oraz Euthyrox na chora tarczycę. Moje pytanie jest takie: czy po przymusowej izolacji jak wrócę do normalnego życia nam większe prawdopodobieństwo zdarzenia się wirusem? Czy może się okazać że zarażenie będzie dla mnie śmiertelne? Co robić by jak najdłużej być zdrowym i dobrze się czuć ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, teoretycznie pacjenci onkologiczni są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na SARS-CoV-2 i cięższego przebiegu tej choroby. Jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, zatem trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od przyjmowanych leków oraz od tego, kiedy odbywało się leczenie chemioterapią oraz lekami immunosupresyjnymi – jest to bowiem leczenie mające negatywny wpływ na układ odpornościowy – nie jest on w stanie w sposób skuteczny bronić się przed ewentualnymi infekcjami. Może to skutkować większą podatnością na zachorowanie. Więcej o grupach ryzyka w naszym artykule o koronawirusie: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-grupy-ryzyka. Ponieważ COVID-19 jest wciąż nową i nie poznaną w pełni chorobą, nie możemy mówić o żadnych pewnikach. Nie sposób mówić o prawdopodobieństwie zachorowania czy ryzyku śmierci. Na pewno niezależnie od stanu naszego zdrowia, warto w tym okresie wzmóc czujność i szczególnie na siebie uważać. Przede wszystkim należy pilnować zaleceń ministerialnych, dotyczących zakazu zgromadzeń, unikania skupisk ludzkich, a także zasłaniania nosa i ust podczas wyjść w miejsca publiczne. W naszym artykule więcej szczegółów odnośnie zasad przestrzeganych w celu uniknięcia choroby: https://portal.abczdrowie.pl/ochrona-przed-koronawirusem. Dodatkowo z racji osłabionego układu immunologicznego, należy zadbać o odporność. Podstawą jest dieta i zrezygnowanie z produktów i substancji mających zgubne skutki zdrowotne: używek, produktów wysokoprzetworzonych, zawierających konserwanty i bogatych w cukier oraz tłuszcze utwardzone. Warto postawić na duże ilości warzyw i owoców, zawierających składniki budujące odporność: witaminę C, cynk, krzem, witaminy z grupy B, żelazo oraz witaminę D3. Tę ostatnią warto suplementować, można również przyjmować preparat kompleksowy, który uzupełni ewentualne niedobory. Poza tym ważna jest aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz wysypianie się. Więcej wskazówek znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wzmocnic-odpornosc-organizmu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.