Na co wskazuje u mnie przekrwienie gardła?

Witam, od kilku miesięcy mam przekrwione gardło. Mam 28 lat jestem nałogowym palaczem. Co to może być? Boje się że to jest rak.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaczerwienione gardło to jeden z pierwszych objawów infekcji. Oprócz przekrwienia gardła może pojawić się obrzęk oraz dolegliwości bólowe. Takie objawy daje zarówno infekcja wirusowa, jak i bakteryjna. Ta pierwsza nie jest groźna, choć jej przyczyną jest kontakt z jednym z 200 rodzajów wirusa. Występuje ona częściej niż bakteryjne zapalenie gardła i łatwo się nią zarazić. Leczenie jest objawowe i czasem wystarczają domowe sposoby.

Przekrwione gardło powinien jednak obejrzeć lekarz, ponieważ nieleczona infekcja bakteryjna może doprowadzić do groźnych powikłań. W tym przypadku stosuje się antybiotykoterapię.

Zapalenie gardła trwa zazwyczaj około tygodnia. W Pańskim przypadku przekrwienie występuje o wiele dłużej, dlatego możliwe, że jest to przewlekłe zapalenie gardła. Jego przyczyną może być właśnie palenie papierosów, dlatego zachęcamy do porzucenia tego nałogu.

Mało prawdopodobne, aby przekrwione gardło było oznaką nowotworu, ale proszę nie bagatelizować tego problemu.

Zapalenie gardła zostało opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gardla-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.