Co oznacza u mnie ten ból przy żuchwie?

Ponad miesiąc temu zachorowałam, miałam ostry ból gardła, stany podgorączkowe, bardzo silny katar. Silniejsze objawy utrzymywały się przez ok. tydzień a potem osłabły. Od tamtej pory cały czas mialam zatkane zatoki bez kataru i nawracające bóle gardła po jednej lub drugiej stronie i czasami w nocy ból ucha po stronie bolącego gardła. Lekarz rodzinny nie zauważył nic zlego, brałam Sinupret przez 3 tyg i płuczę zatoki raz dziennie. Faktycznie stan zatok poprawił się nieco, ale bóle gardła ciągle nawracają, choć z mniejszą częstotliwością, ale jest to okropnie uciążliwe i zaczynam panikować. Dodam, że nawet gdy gardło mnie nie boli to często odczuwam bolesnosc w okolicach żuchwy, mam ciągle powiększone węzły chłonne w szyi i są czasem bolesne. Czy te nawracające bóle są dalej skutkiem tamtej infekcji? Czy przyczyna może być inna np problemy z żuchwą? (mam bruksizm i skacze mi szczęka) Ewentualnie alergia? Juz się tyle naczytałam i zaczęłam panikować. Jak z tym zawalczyć żeby to się skończyło?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie dolegliwości związane z bólem gardła i żuchwy. Prawdopodobnie, objawy te nasiliły się w wyniku przebytej infekcji. Istnieje również obawa, że nie została ona do końca wyleczona, a przy obniżonej odporności stany zapalne mogą się nawracać, powodując objawy przeziębienia.

Każdą infekcję należałoby porządnie wyleczyć, aby uniknąć w przyszłości pewnych powikłań. Czasami niezbędny jest antybiotyk, jeżeli dotychczasowe leczenie objawowe nie przynosi widocznej poprawy.

Leki, które Pani przyjmowała z powodu dolegliwości ze strony zatok były jak najbardziej właściwe. Bardzo ważne jest, aby zatoki były dokładnie oczyszczone, a wydzielina odpowiednio rozrzedzona, aby nie spływała po tylnych ścianach gardła. Czasami zdarza się sytuacja, że przy infekcji lub po jej zakończeniu, można odczuwać ból w okolicach gardła, promieniujący w stronę ucha. To nieprzyjemne uczucie, często mylone z zapaleniem ucha.

Z racji odległości, nie możemy ocenić Pani aktualnego stanu zdrowia. Proponujemy, więc wizytę u lekarza laryngologa, aby precyzyjnie przeprowadził badania i wskazał przyczynę Pani dolegliwości. Prawdopodobnie, może być potrzeba wykonania rtg zatok oraz żuchwy, a także posiewu wymazu z nosa i gardła.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-bol-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/bol-szczeki-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.