Czy może być spowodowany ten ból?

Witam, od 3 tyg mam bole brzucha - zaczęło się bólem z prawej strony w okolicy pępka - bol był kłujący i bolało bardziej przy kaszlu/śmianiu, poszłam do lekarza i wykluczył wyrostek. Następnie bol się zaczął przemieszczać - a właściwie pobolewanie, ponieważ nie jest to silny, stały bol - czasami trwa 2h a czasami tylko kilka minut. Boli w podbrzuszu, ledzwia/nerki, okolice pepka. Od 2 lat mam nawracające zapalenia pęcherza, w jednym z posiewów wyszła bakteria e.coli, ale pomimo antybiotyków - brałam ok 5 w przeciągu 2 lat ale ciagle nawraca. Lekarz podczas badania USG zauważył swiecenie - zlogi w nerkach ok. 4mm. Od ok. tygodnia mam nudności, pojawiły się również 2 razy wymioty i dzisiaj biegunka. Boli mnie żołądek i nadal brzuch z prawej strony. Czy to na pewno bol spowodowany schodzeniem piasku?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Objawy, które Pani opisała na pewno mogą powodować pewien niepokój i obawy. Istotnym krokiem byłoby przeprowadzenie dokładnej diagnostyki w celu wyeliminowania poważniejszych schorzeń.

Istnieje przypuszczenie, że źródłem takich dolegliwości bólowych mogą być obecne złogi w nerkach. Świadczyć o tym mogłyby bóle w okolicach lędźwiowej kręgosłupa. Jednakże naprzemienny ból w podbrzuszu mógłby wskazywać na stany zapalne pęcherza moczowego. Prawidłowo, że było podjęte leczenie infekcji dróg moczowych.

Do rozwoju złogów w nerkach dochodzi zazwyczaj w obrębie kielichów nerkowych. Kamienie nerkowe usuwaną są zazwyczaj wraz z moczem. W takim wypadku zalecane jest picie dużej ilości wody oraz ziół moczopędnych, jak pokrzywa, czy skrzyp polny.

Należałoby również rozszerzyć diagnostykę o niektóre badania, aby móc wykluczyć inne przypadłości, jako przyczynę dolegliwości bólowych. Warto wykonać USG jamy brzusznej, próby nerkowe oraz wątrobowe w surowicy krwi wraz z CRP.

Ze względu na odległość trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Proponujemy, więc konsultację z lekarzem nefrologiem, który po analizie wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ziola-moczopedne

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.