Ból i uczucie ciała obcego w oku

Witam od 4 miesiecy mam niepokojace objawy dotyczace prawego oka. Najpierw pojawiły się tak zwane "czarne muszki",które uciekały mi z punktu widzenia,gdy odwracałam oczy. Potem doszły bóle głowy obejmujące prawa stronę a także cala,czasami z naciskiem na oczodół. Ostatnio pojawiło się też uczucie ciała obcego w tym oku. Kilka lat temu wpadło mi szkło do oka,po którym miałam bardzo przykre konsekwencje(oko napuchło i było wrażliwe na bodźce zewnętrzne). Prosze o jakas porade

Witam. Podane przez Panią objawy nie są wspólne dla konkretnej jednostki chorobowej. Muszki w polu widzenia to manifestacja zagęszczeń ciała szklistego lub procesu jego odłączenia który następuje z wiekiem wskutek obkurczania i tzw. starzenia się kolagenu. Zwykle nie niesie ze sobą konsekwencji okulistycznych, może trochę przeszkadzać i trzeba się do tych muszek przyzwyczaić. Jeżeli jednak nastąpi "wysyp" muszek, błyski i zasłona w polu widzenia to są to objawy odwarstwiającej się siatkówki i należy wtedy jak najszybciej udać się na dyżur okulistyczny. Ból oka i głowy to z kolei objawy mogące wskazywać na wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i tzw. podostry lub ostry atak zamknięcia kąta przesączania - struktury w oku odpowiedzialnej za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia płynu w oku. Należy wtedy równieżudaćsię do okulisty celem zbadania czy nie doszło do zamknięcia kąta. Okulista poda wtedy leki obniżające ciśnienie płynu w oku i zaleci wykonanie obwodowej irydotomii laserowej - zabiegu który ułatwia krążenie cieczy wodnistej w oku. Z kolei uczucie ciała obcego w oku może sugerować różne schorzenia spojówek lub rogówki. Należałoby więc wybrać się do okulisty celem dokładnego badania oczu.