Ból prawej nogi a ciąża

Witam! Mam pytanie odnośnie prawej nogi, a raczej ( tak wyczuwam) prawego pośladka aż do uda. Najgorzej jest w nocy. Jak leżę to po pewnym czasie nie mogę wstać, nawet się podnieść, czuję że mi coś przeskakuje i sprawia mi to ogromny ból aż do uda. Zanim się podniosę muszę znieść dużo bólu i później trochę czasu minie aż ta nogę rozchodzę. W tym czasie nie mogę już leżeć, podnieść, nogi, już nie wspomnę o ułożeniu się na lewym lub prawym boku. Najlepiej jest jak chodzę bo wtedy mam wrażenie, że to po prostu rozchodzę. Ten ból mam już od roku, byłam kiedyś u ortopedy, ale pan doktor powiedział mi, że może to być rwa kulszowa albo jakieś zapalenie mięśnia. Muszę jeszcze wspomnieć, że ten ból mam coraz częściej, całą noc nie przesypiam a jestem w 9 tygodniu ciąży. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Opisane przez Panią objawy prawdopodobnie wynikają ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego (tzw. rwa kulszowa prawostronna). Wskazana byłaby wizyta u neurologa i dalsza diagnostyka (badanie rentgenowskie, a najlepiej rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Najlepiej jednak wykonać te badania po ciąży

Niestety podczas ciąży dolegliwości bólowe (z racji większego obciążenia kręgosłupa) zwykle się nasilają. W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa postępowanie obejmuje doraźne leczenie przeciwbólowe, rehabilitację i fizykoterapię, a w wybranych, zaawansowanych przypadkach leczenie operacyjne.
Poza tym, należy unikać nadmiernych wysiłków fizycznych, nie schylać się tylko kucać i nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia.