Ból w podbrzuszu w 2-3 dniu miesiączki a zrosty na jelitach

Od pół roku odczuwam ból w lewym podbrzuszu w 2-3 dniu miesiączki i trwa 1-2 tyg. Wszystkie wyniki są dobre łącznie z tomografia, kolonoskopią, c125.Miałam laparoskopię z podejrzeniem endometriozy. Nie stwiedzono ognisk endometriozy ale uwolniono zrosty na jelitach. Nigdy nie miałam operacji ( dwa porody siłami natury). Żadnych swierdzonych stanów zapalnych jelit. Moje pytanie: skąd zrosty? Najczęściej są po operacjach. Czy są inne przyczyny? Czy w laparo stwierdza się endometriozę w 100 %?

Lek. Tomasz Budlewski

Zrosty mogą również powstawać z powodu stanu zapalnego otrzewnej, być może kiedyś było podrażnienie otrzewnej i z tego powodu powstały zrosty. W zależności od wielkości endometriozy można stwierdzić ją w laparoskopii co do 100 % to zawsze możliwy jest stopień odchylenia.