Ból żył i drętwienie ręki

Dzień dobry. Dlaczego odczuwam ból żył prawej ręki najczęściej i drętwieje mi ręka również prawa. Ostatnio nie mogłam odzyskać czucia ale gdy wróciło czułam mrowienia silne dotknęłam rękę a ona odskoczyła i wygięła się w prawą stronę jak sparaliżowanej osobie. Przeraziłam się, do tego jeszcze ten ból żył. Na dodatek jestem chora bolą mnie węzły chłonne i nie mogę spać a tu te drętwienia nie mogę spać w nocy:( Nie mam ubezpieczenia i przez pół roku go nie będę miała nie stać mnie na prywatne leczenie. Nie wiem od czego to jest.Co może być przyczyną że pojawia się ból żył i drętwienia ręki? Co powinnam zrobić? Do kogo się zgłosić, żeby sprawdził ból żył? Bardzo się boję że to coś poważnego, przecież ból żył nie jest częstą dolegliwością. Proszę o pomoc. Może to być coś poważnego? Pozdrawiam

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Nie można jednoznacznie ustalić przyczyny choroby, powiększone węzły chłonne mogą świadczyć o infekcji, która może też powodować opisywane dolegliwości.
Jeżeli objawy były obecne przed infekcją, to ich przyczyna może być ortopedyczna, np. zespół cieśni nadgarstka - tutaj wymagana jest konsultacja ortopedyczna i rozpoczęcie rehabilitacji, ew. zabieg operacyjny.
Przyczyną dolegliwości mogą być też zaburzenia elektrolitowe, np. niedobór magnezu.
Mimo wszystko, jeżeli dolegliwości nasilają się utrudniając codzienne funkcjonowanie, to kontakt z lekarzem jest zalecany. Bez badania klinicznego nie można postawić rozpoznania i rozpocząć leczenia.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Drętwienie i ból w obrębie kończyny górnej mogą mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Pod uwagę należałoby wziąć problemy ortopedyczne, zaburzenia neurologiczne, ale i zaburzenie elektrolitowe. Istotne jest to, w jakich sytuacjach doświadcza Pani swoich problemów, jak długo one trwają, a także to, czy istnieją jakieś czynniki, które doprowadzają do ustąpienia lub zmniejszenia natężenia dolegliwości (np. zmiana pozycji ciała). Ważne byłoby też ustalenie, czy przed wystąpieniem opisanych problemów doświadczyła Pani jakichś urazów, a także to, czy podobne dolegliwości występowały u Pani kiedykolwiek w przeszłości. Pomocne dla ustalenia przyczyny Pani problemów byłoby również ustalenie, czy choruje Pani na jakiekolwiek przewlekłe schorzenie.

Jeżeli zaś chodzi o powiększenie węzłów chłonnych, to ten problem może wynikać np. z infekcji, ale nie tylko. Aby móc stwierdzić, co doprowadziło do powiększenia węzłów, konieczne byłoby dokładniejsze ich ocenienie – należałoby sprawdzić, które dokładnie węzły chłonne są powiększone, czy są one bolesne, czy można jest przesuwać itd. Oprócz tego pod uwagę należałoby również wziąć to, czy powiększeniu węzłów towarzyszą inne dolegliwości, np. gorączka, uczucie ciągłego zmęczenia czy wzmożenie potliwości.

Niestety, ale najprawdopodobniej bez przeprowadzenia badania lekarskiego i wykonania odpowiednich badań nie jest możliwe ustalenie przyczyny Pani dolegliwości. Właśnie z tego powodu kontakt z lekarzem w Pani sytuacji zdecydowanie jest jednak zalecany.