Witam!
Drętwienie lewej ręki w Pani przypadku najprawdopodobniej nie ma przyczyny sercowej. Dolegliwości z dużym prawdopodobieństwem mają charakter neurogenny - wynikają z ucisku korzonka nerwowego, który może mieć miejsce na różnym poziomie przebiegu nerwu. Wspomniała Pani o promieniowaniu bólu do kręgosłupa i karku - te objawy mogą nakierować na lokalizację dolegliwości - najprawdopodobniej jej przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, które mogą uciskać struktury nerwowe, w tym przypadku nerw, dając objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd). Proponuję na początek wykonać zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa szyjnego. Po uściśleniu przyczyny dolegliwości można będzie rozpocząć leczenie - najczęściej jest to rehabilitacja (ruchowa, a także inne metody np. fizykoterapia), czasem wspomagająco stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
występujące u Pani dolegliwości bólowe utrzymują się dość długo – występowanie takiego problemu przez kilka tygodni najprawdopodobniej stanowi wskazanie do poszerzenia diagnostyki. Wspomina Pani o tym, że wykonane zostały już u Pani pewne badania, jednakże takowe badania jak morfologia krwi czy badanie elektrokardiograficzne (EKG) raczej służą ocenie ogólnego stanu zdrowia.
Prawdopodobnie podłożem istniejących u Pani problemów z kończyną górną są zaburzenia dotyczące czynności struktur układu nerwowego. Ich przykładem może być ucisk włókien nerwowych, które to zaopatrują któreś z mięśni należących do ręki. Takowy ucisk mógłby być związany ze zmianami w obrębie kręgosłupa (np. szyjnego), ale i np. z istnienia u Pani tzw. żebra szyjnego.
Możliwe, iż – jeżeli boryka się Pani z takowymi – wspomniane wyżej problemy udałoby się rozpoznać już na podstawie wykonania u Pani zdjęcia rentgenowskiego.
Możliwą przyczyną drętwienia ręki są również zaburzenia ukrwienia w tej części ciała. O tym jednak, czy takie podłoże dolegliwości jest u Pani możliwe, można by wnioskować po przeprowadzeniu z Panią wywiadu lekarskiego. Istotne w nim byłoby uzyskanie np. informacji, czy w Pani rodzinie ktoś już wcześniej chorował na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, czy u Pani istnieją czynniki ryzyka takich schorzeń (np. palenie papierosów) itd. W razie gdyby faktycznie istniało duże prawdopodobieństwo, że przyczyną problemu są zaburzenia przepływu krwi w kończynie górnej, wtedy prawdopodobnie korzystnie byłoby wykonać badania oceniające przepływ krwi w tym rejonie ciała.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy ta dyskopatia może powodować drętwienie lewego policzka i lewej ręki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zawroty głowy, ból karku i drętwienie rąk a rak mózgu – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Ból ręki od dłoni do łokcia – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza ból, mrowienie i drętwienie kończyn? – odpowiada Lek. Magdalena Szymańska
- Co oznacza taki ból ręki i mrowienie palców? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Mrowienie w palcach lewej ręki, ból szyi oraz ogólny ból lewej ręki – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Bóle mięśni karku i uczucie drętwienia – odpowiada Lek. Bartosz Małek
- O czym może świadczyć ból lewej ręki? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Ból głowy oraz drętwienie karku i ręki u 59-latki – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Drętwienie ręki i uczucie uwierania pod pachą – odpowiada Lek. Paweł Baljon
artykuły
Drętwienie rąk. Objaw groźnych schorzeń, który często bagatelizujemy
Drętwienie rąk to zaburzenie czucia, do którego do
Ból karku - powstawanie, postępowanie, leczenie
Bóle karku zdarzają się nam wszystkim. Zdarza się,
Drętwienie lewej ręki - przyczyny, leczenie
Mrowienie i drętwienie lewej ręki może mieć różne