Ból lewej ręki i uczucie ciężkości

Witam! Od 6 tygodni mam silny ból lewej ręki. W grudniu miałam echo serca i ekg - nic nie wykazało. Tydzień temu morfologię i wszystko jest ok, a ból lewej ręki jak był, tak dalej występuje. Doszedł też ból promieniujący do karku i kręgosłupa, praktycznie nie muszę przemęczyć jej, a i tak palce mrowią, mam uczucie jakby ręka ważyła tonę albo boli od łokcia do palców, albo od barku do łokcia. Nie wiem co mi jest. Ból lewej ręki jest nie do zniesienia a ja zaczynam czuć się bezsilna. Jakie mogą być przyczyny bólu lewej ręki i uczucia ciężkości? Jakie inne badania powinnam wykonać żeby ból lewej ręki w końcu ustąpił i żebym mogła czuć się normalnie? Czy moje objawy mogą wskazywać na jakieś poważne dolegliwości? Chorobę? Z kim to skonsultować? Proszę o pomoc, co dalej. Mam 32 lata. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

Witam!

Drętwienie lewej ręki w Pani przypadku najprawdopodobniej nie ma przyczyny sercowej. Dolegliwości z dużym prawdopodobieństwem mają charakter neurogenny - wynikają z ucisku korzonka nerwowego, który może mieć miejsce na różnym poziomie przebiegu nerwu. Wspomniała Pani o promieniowaniu bólu do kręgosłupa i karku - te objawy mogą nakierować na lokalizację dolegliwości - najprawdopodobniej jej przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, które mogą uciskać struktury nerwowe, w tym przypadku nerw, dając objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd). Proponuję na początek wykonać zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa szyjnego. Po uściśleniu przyczyny dolegliwości można będzie rozpocząć leczenie - najczęściej jest to rehabilitacja (ruchowa, a także inne metody np. fizykoterapia), czasem wspomagająco stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

występujące u Pani dolegliwości bólowe utrzymują się dość długo – występowanie takiego problemu przez kilka tygodni najprawdopodobniej stanowi wskazanie do poszerzenia diagnostyki. Wspomina Pani o tym, że wykonane zostały już u Pani pewne badania, jednakże takowe badania jak morfologia krwi czy badanie elektrokardiograficzne (EKG) raczej służą ocenie ogólnego stanu zdrowia.

Prawdopodobnie podłożem istniejących u Pani problemów z kończyną górną są zaburzenia dotyczące czynności struktur układu nerwowego. Ich przykładem może być ucisk włókien nerwowych, które to zaopatrują któreś z mięśni należących do ręki. Takowy ucisk mógłby być związany ze zmianami w obrębie kręgosłupa (np. szyjnego), ale i np. z istnienia u Pani tzw. żebra szyjnego.

Możliwe, iż – jeżeli boryka się Pani z takowymi – wspomniane wyżej problemy udałoby się rozpoznać już na podstawie wykonania u Pani zdjęcia rentgenowskiego.

Możliwą przyczyną drętwienia ręki są również zaburzenia ukrwienia w tej części ciała. O tym jednak, czy takie podłoże dolegliwości jest u Pani możliwe, można by wnioskować po przeprowadzeniu z Panią wywiadu lekarskiego. Istotne w nim byłoby uzyskanie np. informacji, czy w Pani rodzinie ktoś już wcześniej chorował na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, czy u Pani istnieją czynniki ryzyka takich schorzeń (np. palenie papierosów) itd. W razie gdyby faktycznie istniało duże prawdopodobieństwo, że przyczyną problemu są zaburzenia przepływu krwi w kończynie górnej, wtedy prawdopodobnie korzystnie byłoby wykonać badania oceniające przepływ krwi w tym rejonie ciała.