Bolące zgrubienie na wardze sromowej

Dzień dobry, Na wardze sromowej większej (około tydzień temu) zrobiła mi się mała kulka jednak teraz jest w wielkości grochu, troszkę boli gdy nacisnę; co to może być? Czy objaw ten może zniknąć sam? Czy jest to coś groźnego? Czy powinnam zgłosić się z tym do lekarza ginekologa? A może można zastosować leki bez recepty dostępne w aptece? Jeżeli tak to jakie konkretnie? Bardzo proszę o informacje czy tego rodzaju kulka na wardze sromowej może oznaczać jakąś chorobę? Jaką konkretnie? A może jest to spowodowane niegroźnym zapaleniem czy coś podobnego? Trochę się obawiam diagnozy, może dlatego zwlekam z wizytą u lekarza... proszę o pomoc.
ponad rok temu

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

na podstawie samego opisu nie jest możliwe określenie, jakiego rodzaju zmiana wytworzyła się na Pani narządach rozrodczych. Zasadniczo może to być ropień, zapalenie gruczołów w okolicy narządów płciowych, jak i objaw jakiejś choroby przenoszonej drogą płciową. W ustaleniu przyczyny wystąpienia tej zmiany na wargach sromowych istotne byłoby dokładne zbadanie jej budowy, kształtu, struktury czy rozmiarów – z tych właśnie powodów zalecane jest skonsultowanie się z ginekologiem.

Odpowiedzieć na pytanie, jak postępować z Pani zmianą, również niestety nie można – najpierw konieczne jest bowiem określenie, jakiego rodzaju jest dana zmiana. Różne jest bowiem postępowanie w przypadku różnych typów zmian na narządach płciowych, np. w przypadku ropnia może zaistnieć konieczność jego nacięcia.

Rzeczywiście zrozumiałe jest, że może Pani odczuwać zakłopotanie i z tego powodu odwlekać wizytę u ginekologa, jednakże tak naprawdę warto byłoby się przemóc i skonsultować ze specjalistą. Tylko po dokonaniu przez lekarza oceny istniejącej u Pani zmiany możliwe będzie zarówno ustalenie tego, co do niej doprowadziło, jak i wdrożenie stosownych oddziaływań, poprzez które możliwe będzie zlikwidowanie tego tworu na wargach sromowych. Warto mieć również na uwadze to, że jeżeli zmiana pojawiała się w związku z jakąś chorobą weneryczną, to wskazane byłoby jak najszybsze rozpoczęcie leczenia – zwłoka w takim wypadku wcale nie pomaga.