Bolący brzuszek dziecka z powodu nietolerancji laktozy

Dzień dobry, mój synek skończył 6 miesięcy. Od urodzenia dużo płakał, właściwie krzyczał z powodu bolącego brzuszka. Nie były to typowe kolki, bo płakał od rana do wieczora. Do tej pory nie przespał nocy - śpi ze 2 godziny i zaczyna mu brzuszek dokuczać i go wybudza. Po ok. miesiącu życia zaczął robić kupy z krwią, po 4 miesiącu po pobycie w szpitali został odstawiony od piersi i pije nutramigen, krwi w kupach już nie ma - stwierdzono nietolerancję laktozy. Badania kału, krwi i moczu wyszły prawidłowe. Od tamtej pory przestał tak krzyczeć, ale ciągle marudzi na ten brzuch i jak nie odwracać jego uwagi to się rozpłacze. Widać, że ten brzuch mu ciągle dokucza, załatwia się raz lub 2 razy dziennie, ale zawsze wygląda tak jakby nie załatwił się do końca, jakby chciał jeszcze coś z siebie wypchnąć, ale nie może i ciągłe jęki i jeśli nie odwracać jego uwagi od bólu to płacze. Brzuszek potrafi mieć miękki a i tak na niego narzeka, widać że to właśnie brzuch mu przez całe doby dokucza i to od urodzenia. Nie wiem już jak mu pomóc i co mu dolega. Co to może być i jakie badania mogą coś ujawnić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Anna

Witam! Opisane objawy są prawdopodobnie powiązane z nietolerancją laktozy. Czasami zdarza się, że nawet po wprowadzeniu odpowiedniego preparatu do żywienia objawy nie ustępują całkowicie. Biorąc pod uwagę opis zachowania dziecka wydaje się, że dolegliwości mogą mieć podłoże czynnościowe. Czynnościowe bóle brzucha występują m.in. w przypadku nietolerancji laktozy, co akurat potwierdza rozpoznaną przyczynę. Dolegliwości powinno ustąpić z biegiem czasu w przypadku ścisłego stosowania zaleceń ze szpitala. Warto jednak wykluczyć także inne możliwe przyczyny np. infekcję drożdżakową przewodu pokarmowego. Proponuję zgłosić się do pediatry w celu przeprowadzenia badania fizykalnego oraz zlecenia ewentualnych badań. np. morfologia krwi, OB, CRP, badanie ogólne moczu, badanie ogólne kału, posiew kału. W przypadku braku nieprawidłowości nie powinna mieć Pani powodów do obaw. Pozdrawiam serdecznie!