Bóle głowy od kilku lat a wynik MR kręgosłupa szyjnego

wynik MR kręgosłupa szyjnego (bóle głowy od kilku lat) Zniesienie lordozy szyjnej. Rezerwa płynowa kanbału zachowana. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego w normie. Osteofitarne wyciągnięcia przednich i tylnych krawędzi trzonów. Obniżenie wysokości i częściowa dehydratacja tarczy międzykręgowej C5/C6. Na poziomie C5/C6 widoczna jest niewielka pośrodkowa przepuklina jadra miażdżystego ku tyłowi z modelowaniem worka oponowego. Bez cech kolizji z korzeniami nerwowymi. Rdzeń bez zmian ogniskowych.

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
Aby postawić właściwe rozpoznanie dotyczące bólów głowy niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą z kolei powodować min. dolegliwości bólowe głowy, kręgosłupa, kończyn. Poza bólami mogą też powodować wiele innych dolegliwości i objawów.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog.