Bóle mięśni po leczeniu anginy

Witam, 10 listopada zachorowałam na anginę, przyjmowałam erytromycynę, ból gardła po 3 dniach ustąpił, jednak 17 listopada zaczęłam odczuwać osłabienie i ból mięśni czy też kości ciężko stwierdzić. Ból utrzymuje się do dziś - bolą kolana i ból ciągnie w górę i w dół jakby mięśnie łydek i ud, ale nie całe i łokcie z bicepsem ;-) o ile takowy posiadam. Lekarz zlecił wykonanie morfologii, prób wątrobowych, ob i crp, by wykluczyć zapalenie. Wszystko wyszło w normie. Czy stres może nasilać te bóle? Czy może to być coś groźnego? Za dużo naczytałam się w internecie i teraz panikuję:( Czy może to po prostu pozostałość po anginie, która sama ustąpi? Zaznaczam, że nie mam żadnych obrzęków, zaczerwienień, opuchlizny, a bardzo się martwię... Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Bóle mięśniowo- kostne mogą towarzyszyć infekcji, jednak najczęściej wówczas występują na jej początku. Jeżeli wykonane badania są w granicach normy to stan zapalny można raczej wykluczyć, ewentualnie można jeszcze wykonać badanie poziomu CPK - może on bowiem wzrastać w przypadku zapalenia mięśni. Mało prawdopodobne jest również aby objawy były wywołane stosowanym leczeniem- erytromycyna raczej nie odpowiada za takie działania niepożądane, jeżeli przyjmował Pan jeszcze jakieś inne leki warto przeczytać jeszcze ulotkę do nich dołączoną.
Stres może być odpowiedzialny za wiele objawów, nie można wykluczyć że również w tym wypadku odpowiada za dolegliwości. Na razie nie ma powodu do obaw, jeżeli dolegliwości za kilka dni nie ustąpią konieczna będzie ponowna wizyta u lekarza, który będzie miał możliwość przeprowadzenia badania.

Pozdrawiam