Bóle nóg po ciąży!

Dzień dobry. W 33 tygodniu ciąży zaczęły mnie boleć nogi. Uczucie bólu występowało w trakcie podnoszenia nóg w pozycji stojącej, leżącej czy siedzącej. Pod koniec ciąży nie mogłam za bardzo chodzić, leżeć z na boku ze złączonymi nogami. Trudność mi sprawiało przełożenie nóg z jednego boku na drugi, ubranie bielizny czy podniesienie nóg w pozycji lezącej, musiałam pomagać sobie rękoma. Po porodzenie objawy nie ustąpiły! Teraz jestem już 6 tygodni po porodzenie i nadal ma powyżej opisane objawy (jedynie co się zmieniło to, to że chodzę ale czuję przy tym duży dyskomfort). Konsultowałam się z neurologiem. Skierowano mnie na rezonans magnetyczny ale nie wykazał nic poza tym, że ma dyskopatie odcinka L4/5, ale to już wiedziałam przed ciążą. Neurolog nie wie co może być przyczyną! Proszę o pomoc, funkcjonuję każdego dnia z bólem, nie mogę pozwolić sobie na dużo odpoczynku, mam 6 tyg. synka a poza tym żadna pozycja nie daję ulgi. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Na odległość- bez możliwości przeprowadzenia wywiadu i badania przedmiotowego-oraz w sytuacji trudności diagnostycznych w przypadku lekarza mającego wyżej wymienione możliwości nie sposób postawić rozpoznania.
Warto jednak wiedzieć, iż ciąża, a konkretnie rozwijający się płód, stanowi istotne obciążenie dla kręgosłupa, w którym w Pani przypadku-już istniały zmiany.  Zmiany w kręgosłupie zwłaszcza w odcinku lędźwiowym powodować mogą ucisk na wychodzące zeń nerwy unerwiające kończyny dolne-stąd dolegliwości bólowe. Istotny jest również przybór masy ciała w ciąży-jeśli był znaczny-stanowi to kolejny powód nasilenia dolegliwości.
W przypadku utrzymywania się dolegliwości bądź ich nasilenia wskazana konsultacja z innym neurologiem, ortopedą bądź lekarzem specjalistą rehabilitacji medycznej.

Pozdrawiam