Bóle po zerwaniu więzadła krzyżowego

witam kilka lat temu zerwałam więzadło krzyżowe ACL nie poddałam się żadnej operacji jego naprawienia ale taraz czuję że przy wejściu po schodach odczuwam ból również przy zwykłym chodzeniu co powinnam zrobić czy zależy to od jesiennej pogody jakie powinnam zażywać tabletki aby coś pomogło dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani

Trudno wypowiedzieć się wiążąco bez poddania kalana szeregowi testów w badaniu ortopedycznym, jednak niewykluczone jest że Pani dolegliwości pochodzą nie tyle z uszkodzonego wcześniej więzadła lecz z rozmiękania chrząstki rzepki - wskazuje na to pojawianie się bólu podczas chodzenia po schodach oraz sezonowy charakter dolegliwości. Jeśli tak - najlepszym leczeniem będzie wówczas podanie do kolana zastrzyku z kwasem hialuronowym.
Natomiast to, że bóle dotyczą jednego tylko stawu, w dodatku istotnie już uszkodzonego, sugeruje że w wyniku przewlekłej niestabilności kolana po uszkodzeniu bardzo istotnego więzadła, mogło dojść np. do uszkodzenia łąkotki - wówczas jedynym właściwym leczeniem będzie artroskopia stawu.
Kolano należy rzetelnie zbadać, ewentualnie wspomóc się badaniami obrazowymi (USG i/lub rezonans) i odpowiednio do przyczyny leczyć.

Z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski
www.artrocenter.pl