Bóle w klatce, pod obojczykiem, wysokie ciśnienie - co mi właściwie jest?

Mam dopiero 28 lat, jestem dość aktywną i energiczną kobietą, nigdy nie chorowałam na nadciśnienie ani na żadne choroby serca. W ostatnim tygodniu miałam trzy przypadki bólu w klatce piersiowej pod mostkiem i pod lewym obojczykiem, ból kłujący, a później przechodzący w tępy. Ból utrzymywał się kilka minut, a towarzyszyły temu zawroty głowy, trudności z oddychaniem i drętwienie lewej ręki, do tego wysokie ciśnienie 155/104, zanotowane na izbie przyjęć po kilku godzinach od pierszego przypadku. Wtedy podano mi leki na obniżenie ciśnienia, zrobiono mi EKG - wyszło w normie. Zrobiłam też badanie krwi, po paru dniach od pierwszego przypadku bólu - też wyszło w normie. Potężnie się wystraszyłam. Nie wiem co mi jest, jakie badania powinnam jeszcze zrobić? Pozdawiam

Szanowna Pani!

Istnieje bardzo dużo przyczyn bólów w klatce piersiowej i trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie - jaka jest przyczyna tych dolegliwości. Biorąc pod uwagę Pani wiek i charakterystykę dolegliwości, prawdopodobieństwo, że ich przyczyną są choroby układu sercowo-naczyniowego jest niewielkie. Zbyt wysokie wartości ciśnienia tętniczego mogły mieć podłoże emocjonalne, wtórne do dolegliwości. Niemniej jednak, wskazana jest dalsza obserwacja ciśnienia tętniczego, pomiary 2 razy dziennie, w przypadku nieprawidłowych wartości, czy utrzymywania się dolegliwości konsultacja lekarska.