Bolesność przepony po laparoskopii ginekologicznej

jestem po laparoskopii ginekologicznej,mam silny ból przepony,trudności w oddychaniu i przełykaniu,bolą mnie również barki,jestem cztery dni po zabiegu,proszę o odpowiedż.czy ma to związek z zabiegiem i czy można coś na to poradzić

Ból barku i kurcze mięśni są stanem prawidłowym po tego typu zabiegu. W leczeniu należy stosować objawowo leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Dolegliwości będą ustępować. Ważne jest oczywiście uruchomienie pacjentki, niepozostawanie w łóżku. To najgorsza rzecz, jaką można zrobić, oszczędzać się i leżeć tłumacząc to bólem. Wówczas ból utrzymuje się dłużej a liczba powikłań wzrasta.