Bolesność wyrostka robaczkowego a konieczność zabiegu operacyjnego

Do czego potrzebny jest wyrostek? Jakie spełnia funkcje? Co stanie się kiedy go usunę? Czy można to zrobić laparaskopowo? Jaki jest koszt ? USG zdiagnozuje wyrostek? Jakie badania zdiagnozują? Uciskanie silne mnie boli-ale żaden lekarz mnie tak nie naciśnie a poza tym, tak jak poród nic nie boli, więc jaki sens stawiać diagnozy na podstawie tego, jak ktoś ból odbiera? Dziś mnie lekarz chirurg badał tak delikatnie jakbym bańką mydlaną była-to badanie nie miało żadnego sensu-co robić?

Witam. Wyrostek robaczkowy jest uznawany za "migdałek brzuszny" i jest pozostałością filogenetyczną - w przypadku człowieka nie spełnia roli trawiennej, jest ślepo zakończony i jeśli tam zbierze się treść pokarmowa może doprowadzić do stanu zapalnego, a wtedy zabieg jest konieczny ze wskazań życiowych. Można podjąć próbę zabiegu laparoskopowego, lecz nie zawsze się to uda zwłaszcza przy rozlanych zmianach zapalnyhch i zrostowych.