Brak komórek nowotworowych w badaniu histopatologicznym

10 dni temu miałam biopsję piersi z rozpoznaniem "pod kontrolą aparatu usg nakłuto zmianę wskazaną przez lekarza ultrasonografistę". Obraz odpowiada zawartości torbieli z zagęszczoną treścią. Po kilku dniach w miejscu wkłucia pojawiło się małe zaczerwienienie i mini wypukłość. Dwa tygodnie temu miałam biopsję piersi z wynikiem "opis materiału - g.2 masy bezpostaciowe, rozpoznanie - pod kontrola aparatu USG nakłuto zmianę wskazana przez lekarza ultrasonografistę. Obraz odpowiada zawartości torbieli z zagęszczoną treścią. Wskazana okresowa kontrola kliniczna i usg "po kilku dniach w miejscu wkłucia pojawiło się mini zaczerwienienie, które do dzisiaj powiększa się" (ok.2 cm) i jest małe zgrubienie, nie boli. Czy konieczna jest szybka wizyta u onkologa? Po poprzednich biopsjach było w porządku. Badam piersi raz w roku od kiedy stwierdzono torbielki (znikały i pojawiały się w innych miejscach). Mammografia była ok. Mam 64 lata. Pozdrawiam serdecznie - Monika

Witam! W wykonanym badaniu histopatologicznym nie stwierdzono komórek nowotworowych, w związku z tym zalecona została jedynie okresowa kontrola z badaniem USG. Opisywane dolegliwości mogą sugerować odczyn zapalny w miejscu nakłucia. Zgłaszane objawy nie wymagają konsultacji onkologicznej, ale wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu oceny zmiany i ewentualnego zlecenia leków, które pomogą w gojeniu zmian. W razie konieczności należy rozważyć konsultację chirurgiczną. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie!