Brak miesiączki po łyżeczkowaniu: jak długo mam czekać?

Witam, mam 39 lat. Po porodzie okazało się, że nie mogę urodzić łożyska, wyciągano je ręcznie. Jednak po 6 tygodniach krwawienie, lekarz zadecydował o poddaniu mnie zabiegowi łyżeczkowania. Wynik histopatologiczny: pozostawione szczątki łożyska. Od tam tej pory tj. 8 miesiąc nie dostałam jeszcze miesiączki. Mam pytanie czy to normalne i jak długo może trwać taka sytuacja, czy może wchodzę w okres menopauzy? Bardzo proszę o odpowiedź. Marzena z Nowego Sącza.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po zabiegu łyżeczkowania organizm musi osiągnąć równowagę hormonalną, trwa to różnie długo - średnio od 4 - 9 tygodni, w takim terminie można też spodziewać się miesiączki. Większość kobiet dostaje okresu po około 4 tygodniach, ale zdarzają się też dłuższe przerwy.

Jednak w Pani przypadku okres ten może być dłuższy, ponieważ okres poporodowy także ma wpływ na jej powrót. W przypadku karmienia piersią, kiedy to poprzez stymulację brodawek sutkowych podwyższa się poziom prolaktyny czas wystąpienia miesiączki wydłuża się. U kobiet, które nie karmią miesiączka pojawia się szybciej - w okresie 6-8 tygodni od porodu, natomiast w przypadku kobiet karmiących może to być okres kilku miesięcy a nawet dopiero po zakończeniu karmienia.

W razie dalszych wątpliwości należy skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie!