Brak mutacji głosu u 24-latka

Witam! Mam 24 lata , a nie przeszedłem mutcji głosu, mam lekko zachrypnięty głos, cicho mówie. Dodam jeszcze, że poziom testosteronu w krwi prawidłowy.

Witam Pana,

Niestety nie jest Pan jedyną osobą, która boryka się z tym problemem. Warto, aby udał się Pan do dobrego lekarza, który zbierze dokładny wywiad i rzetelnie Pana zbada. Czy w okresie dojrzewania chorował Pan na jakieś choroby, które dotyczyły jąder - np. na świnkę? Czy doznał Pan kiedyś urazu jąder, np. grając w piłkę. Niewykluczone, że w okresie, kiedy pojawia się fizjologiczne dojrzewanie produkował Pan zbyt mało testosteronu, co miała wpływ na przebudowę krtani, tchawicy i strun głosowych. Cóż mogę polecić? Niech Pan wybierze się do dobrego foniatry, który oprócz badania zaleci Panu dalsze postępowanie lub w razie potrzeby skieruje do innego specjalisty. Uważam, że dostanie Pan zalecenie wykonywania pewnych ćwiczeń, które powinny trochę poprawić Pana głos. Głowa do góry i powodzenia!

Marek Derkacz