Szanowny Panie,
zawsze jest szansa na poprawę! W Pana przypadku pomoże na początek przede wszystkim foniatra - ma on odpowiedni sprzęt do tego, żeby obejrzeć stan strun głosowych i na podstawie tego, co zobaczy - zaplanować odpowiednią terapię. Prawdopodobnie wiele trzeba popracować nad koordynacją strun głosowych i upewnić się, na ile możliwe jest ich zwarcie. Lekarz foniatra sprawdzi też ich zdrowie i wykluczy obecność np. guzków.
Głoski które Pan wymienił (prócz głoski T) są dźwięczne - przez problem ze zwarciem strun głosowych otrzymanie dźwięczności głosek Z, DZ, Ż, DŻ, Ź, DŹ, B, D, G, W jest utrudnione. Kiedy je wymawiamy struny głosowe drżą, co można poczuć przykładając rękę do krtani, np. wymawiając samogłoski. W Pana przypadku nie jest to proste do wykonania z uwagi na podciętą strunę głosową (ich sprawność, jak wcześniej wspomniałam, sprawdzi na pewno foniatra).
Na pewno nie musi się Pan poddawać i warto próbować. Zawsze można poprawić wyrazistość mowy. Foniatra i neurologopeda na pewno będą Dla Pana dużym wsparciem. Proszę znaleźć kogoś we własnym mieście.
Z poważaniem
Anna Karowicz
Jest. Po pierwsze foniatra i jego diagnoza.Potem potrzebuje Pan rehabilitacji głosu. Będzie to trochę trwało ale jest szansa na ulepszenie mowy i emisji. Musi Pan znalezc w swoim mieście rehabilitanta głosu ewentualnie terapeutę głosu i powoli wypracowywać mowę. Ja jestem w Warszawie. Może Pan także udać się na konsultację do Kajetan. Szansa zapewne jest.
Witam Pana.
Oczywiście że jest szansa. Proszę udać się do logopedy, najlepiej do osoby, która ma doświadczenie i praktykę w terapii głosu. Terapeuta dokona diagnozy głosu na podstawie wywiadu, analizy dokumentacji medycznej i oceny audytywnej. Logopeda sprawdzi również budowę i funkcjonowanie narządów mowy, oraz zwróci uwagę na ewentualne błędy i wady wymowy. Jeśli nie ma Pan badań specjalistycznych, to na pewno terapeuta głosu odeśle Pana do foniatry. Po dokonaniu całościowej oceny logopeda będzie mógł ułożyć odpowiedni do Pana potrzeb program terapii. Proszę być dobrej myśli i zachęcam do zawierania nowych kontaktów. Powodzenia – Marlena Strzępka.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak zwarcia się strun głosowych – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach
- Skierowanie na badanie obciążeniowe głosu – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach
- Gdzie wykonuje się operacje strun głosowych? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Problem z głosem po radioterapii głośni – odpowiada Lek. Konstanty Dąbski
- Jak ćwiczyć podniebienie u dziecka po operacji rozszczepu podniebienia? – odpowiada Mgr Iwona Stanicka
- Zachrypnięty głos u 19-latka – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Jach
- Czy jest szansa, że głos wróci do normy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Trudności z wypowiadaniem głoski r – odpowiada Mgr Karolina Schaefer-Kopaszewska
- Niezrozumiała mowa u 6-letniego dziecka – odpowiada Mgr Marlena Kwiatkowska
- Czy problemy z mową u 17-miesięcznego dziecka wymagają konsultacji u logopedy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Mowa bezdźwięczna - rodzaje, przyczyny, konsekwencje, ćwiczenia
Mowa bezdźwięczna to wada wymowy, polegająca na pr
Logopeda - kim jest i czym się zajmuje
Logopeda zajmuje się przede wszystkim wadami wymow
Gammacyzm - rodzaje, przyczyny, leczenie, ćwiczenia
Gammacyzm to jedna z wad wymowy, którą charakteryz